Call centrum
02 4445 7777
PO-PIA: 9:00-17:00, SO-NE: zatvorené

Najznámejšie stavby sveta

27.10.2015
« späť
india.jpg

S cestovaním je neodmysliteľne spojené aj objavovanie cudzích kultúr a navštevovanie nových zaujímavých miest. Pre mnoho destinácií je poznávacím znamením slávna stavba alebo budova, ako napríklad Eiffelova veža v Paríži alebo Koloseum v Ríme. Za každou z nich sa skrýva tajomstvo o ich výstavbe.

Taj Mahal v Indii 

Slávnu stavbu s názvom Taj Mahal dal na pamiatku svojej manželky postaviť vládca Šáhdžahán v 17. storočí. Názov budovy bol odvodený práve od mena jeho mŕtvej ženy Mumtázmahal. Dodnes sa hovoria legendy o tom, ako dal vládca odseknúť ruky všetkým robotníkom, ktorí sa podieľali na výstavbe tohto diela. Dôvod bol jednoduchý  - vládca chcel zabrániť tomu, aby už nikde nebola postavená rovnako krásna stavba ako je táto. Taj Mahal je prepracovaný tak po estetickej, ako aj po architektonickej stránke. Minarety sú navrhnuté tak, že sú zrezané smerom von, čo napomáha dokonalému výzoru stavby a v prípade zemetrasenia by sa minarety nezrútili na mauzóleum.

 

Burj Khalifa v Dubai

Budova s názvom Burj Khalifa v Dubaji je v súčasnosti najvyššou stavbou sveta a dosahuje výšku 828 metrov. Do jej výstavby bolo investovaných 1 a pol miliardy dolárov. Výšku tejto horibilnej sumy ovplyvnila aj vnútorná konštrukcia budovy. Celkovo je táto budova architektonicky prispôsobená tak, aby bola schopná odolať vetru alebo prípadným zemetraseniam vďaka špeciálnemu rozloženiu základu budovy do troch krídel, ktoré si vytvárajú vzájomnú oporu.

 

Veľkonočné ostrovy v Polynézii 

Pre Veľkonočné ostrovy sú jedinečným znakom monolitické sochy Moai.  Vedci sa už niekoľko desaťročí snažia odhaliť ich pôvod a premiestňovanie po ostrove. Existuje viacero teórií o premiestňovaní sôch z kameňolomu – možnými spôsobmi sú napríklad presun pomocou kmeňov stromov, iná zasa berie do úvahy laná. Dôvod prečo tieto sochy na ostrove vlastne vznikli však vedcom doteraz nie je úplne jasný.

 

Eiffelova veža v Paríži 

Najznámejšou stavbou vo Francúzsku je celosvetovo preslávená Eiffelova veža. Jej stavba bola dokončená v roku 1889 na oslavu Svetovej výstavy a jej tvorca Gustav Eiffel bol zároveň aj prvým človekom, ktorý vyšliapal schody až na jej vrchol. Zaujímavosťou však je, že pôvodným plánom bolo, že veža bude po skončení výstavy rozobraná. Eiffelova veža bola počas 2. svetovej vojny v ohrození, keďže Hitler vydal príkaz na jej zničenie, ktorý bol našťastie ignorovaný.

 

Veľký čínsky múr v Číne

Ide o starý systém opevnení pôvodne z kameňov a bahna, ktorý mal chrániť Čínu pred vpádmi Mongolov. Na prestavbe v 16. storočí sa zúčastnilo mnoho mužov, ktorí boli prevelení z armády alebo sa prihlásili dobrovoľne. Viac ako 3000 robotníkov pracovalo na prestavbe neustále počas dní aj nocí a úsek v dĺžke 3  km bol údajne postavený za 600 dní. O Veľkom čínskom múre sa hovorí, že je to jediná stavba, ktorú vidieť z vesmíru. Nie je to však úplne pravda, stavbu možno vidieť zo spodnej časti obežnej dráhy a použitím kvalitného objektívu.

 

Angkor Wat v Kambodži

Angor Wat je komplex viacerých chrámov, kde sa zmestí takmer milión ľudí. Výstavba komplexu trvala asi 35 rokov a podieľalo sa na nej 300 tisíc robotníkov a 600 slonov. V súčasnosti predstavuje najväčší náboženský komplex na svete. Steny chrámu sú vyzdobené podobizňami až 3000 unikátnych nýmf.

 

Pyramídy v Gize

Každý, kto navštívil Egypt určite neobišiel ani slávne pyramídy v Gize, jediný zachovalý div sveta. Cheopsova pyramída bola dokonca do výstavby Eiffelovej veže najvyššou stavbou sveta. Spôsob výstavby pyramíd je taktiež odborníkom doteraz záhadou, keďže sú esteticky aj architektonicky dokonalé. Pôvodne sa predpokladalo, že pyramídy stavali otroci. Údajne to však nie ej pravda a na výstavbe sa vraj podieľali najmä skúsení odborníci. 

 

Machu Picchu v Peru

Machu Picchu známe aj pod názvom stratené mesto postavili vysoko v Andách starí Inkovia. V dobe výstavby ešte nepoznali koleso a tak všetky kamene na stavbu vyniesli na horu ručne. Dôkazom toho sú aj držiaky na ruky na niektorých kamenných platniach. Dodnes odborníci nevedia určiť presný spôsob, akým bolo toto mesto vystavané, keďže tu nebola použitá malta a napriek tomu odoláva vetru aj zemetraseniam.



© 1998-2016. Všetky práva vyhradené.          Všeobecné obchodné podmienky  |  Ochrana údajov  |  Kontakt

IATA accredited agent