Call centrum
02 4445 7777
PO-PIA: 9:00-17:00, SO-NE: zatvorené

Na cestovanie po EÚ stačí občiansky preukaz

08.12.2010
« späť
cestujuci-na-let.-batoz.--peter-_1_.jpg

Nielen pri leteckej doprave sa často stretávame s otázkou: „S akým dokladom môžem vycestovať?“ Ak ide o krajiny Európskej únie, tak podľa Schengenskej dohody nepodliehajú občania krajín EÚ na vnútorných hraniciach žiadnym kontrolám.

Podľa Schengenských pravidielodstránené v rámci EÚ všetky vnútorné hraničné prehliadky a namiesto nich, sú zavedené účinné kontroly na vonkajších hraniciach EÚ. Pri príjazde do niektorej krajiny EÚ alebo pri odjazde z nej, potrebujete teda len platný cestovný doklad či už občiansky preukaz alebo pas.

Avšak okrem krajín EÚ (Rakúsko, Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Česká republika, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Maďarsko, Írsko, Taliansko, Lotyšsko, Litva, Luxembursko, Malta, Holandsko, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko, Spojené kráľovstvo) sa dá na občiansky preukaz cestovať aj do krajín ako sú napríklad Chorvátsko, Macedónsko, Bosna a Hercegovina, Čierna Hora, Švajčiarsko, Lichtenštajnsko, Island, Srbsko a Nórsko. Cestovný pas je samozrejme potrebný, pokiaľ opúšťate hranice EÚ a vstupujete do zeme, ktorá nie je členom EÚ alebo nepodlieha Schengenskej dohode.

Niektoré štáty akceptujú pas ako platný len v prípade, ak má minimálne jednu čistú dvojstranu. V prípade, že na vstup do niektorej krajiny sú pre občanov SR potrebné víza, základné informácie o nich nájdete na Ministerstve zahraničných vecí SR.  Pri cestách s deťmi treba dbať na to, aby mali svoj vlastný pas (od 5 rokov) alebo občiansky preukaz  (od 15 rokov), prípadne deti do 5 rokov môžu byť zapísané vo vašich dokladoch.

Pred vycestovaním vám preto odporúčame preveriť si na Ministerstve zahraničných vecí SR, aký doklad vám na cestu stačí.© 1998-2016. Všetky práva vyhradené.          Všeobecné obchodné podmienky  |  Ochrana údajov  |  Kontakt

IATA accredited agent