Call centrum
02 4445 7777
PO-PIA: 9:00-17:00, SO-NE: zatvorené

Všetky deti budú potrebovať svoj pas – už od 26. júna 2012

19.04.2012
« späť
dieta-v-lietadle-kupena.jpg

Ak sa chystáte na cestu do zahraničia so svojimi ratolesťami, upriamte svoju pozornosť na nové nariadenie Európskej únie, ktoré svojim členským štátom ukladá povinnosť vydávať cestovné pasy už len ako individuálne doklady.

V praxi to znamená to, že ak pocestujete do zahraničia po 26. júni 2012 musí mať každé vaše dieťa svoj vlastný pas bez ohľadu na vek, to znamená, že aj infanti (dieťa do 2 rokov).

Po 26. júni už teda nebude existovať tá možnosť, že by ste dieťa do 5 rokov zapísali do svojho pasu. Polemika vznikla aj nad tým, že čo v takom prípade, že do 25.6. si dieťa do 5 rokov zapíšete do svojho pasu, či budete takto môcť cestovať aj po uvedenom dátume. SR a niektoré ďalšie členské štáty EÚ sú rovnakého názoru, že na základe zápisu dieťaťa v pase rodiča do 25. júna bude možno takto cestovať mimo územia SR. Problém je však ten, že nie všetky členské štáty schengenského priestoru budú takéto zápisy uznávať a môže sa stať, že budú striktne vyžadovať individuálny cestovný pas bez ohľadu na vek dieťaťa.

Preto Ministerstvo vnútra SR odporúča rodičom, ktorí by chceli po 26.6 vycestovať do zahraničia s dieťaťom, ktoré majú zapísané vo svojom pase, aby radšej vybavili vlastný pas pre svoje dieťa, prípadne sa informovali na zastupiteľskom úrade cieľovej krajiny, či uznáva zápisy detí v cestovných pasoch rodičov.

Ak sa pýtate, čo sa stane s vaším pasom, v ktorom máte zapísané dieťa po tom, čo dieťaťu vybavíte jeho vlastný, tak vy na tento doklad cestujete normálne aj naďalej (pokým nevyprší jeho expiračná doba).

Určite vám však odporúčame, aby vaše dieťa malo vlastný pas a dajte si ho vyhotoviť radšej s predstihom, pretože tesne pred cestou vás to môže vyjsť neporovnateľne drahšie.© 1998-2016. Všetky práva vyhradené.          Všeobecné obchodné podmienky  |  Ochrana údajov  |  Kontakt

IATA accredited agent