Call centrum
02 4445 7777
Po-Pia: 9-18:00, Sob: 10-13:00

Medzinárodná konferencia odporcov obchodu s emisiami

29.02.2012
« späť
ilustračná foto
ilustračná foto

V utorok, 21. februára 2012 sa v Moskve začala medzinárodná konferencia odporcov obchodu s emisiami v EÚ.

Hovorca komisárky EÚ pre oblasť klímy Isaac Valero sa pár dní pred týmto stretnutím vyjadril, že kritici obchodu s emisiami by skôr než s kritikou mali prísť so svojou presnou špecifikáciou a konkrétnym harmonogramom na riešenie celosvetovej dohody o emisiách na úrovni Medzinárodnej organizácie pre civilné letectvo (ICAO)

Valero si však myslí, že dohoda na globálnej úrovni nie je až taká reálna, pretože počas predchádzajúcej 15-ročnej snahy o dohodu k žiadnemu spoločnému riešeniu neprišlo.

Mimoeurópskym štátom sa však nové pravidlá EÚ v leteckej doprave vôbec nepáčia. Koalíciu nesúhlasiacich tvorí USA, Čína, Rusko a India a predstavitelia týchto krajín sa stretli v Moskve, aby vyjadrili svoj názor, ktorý je taký, že nové pravidlá považujú za diskriminačné a poškodzujúce leteckoú dopravu.

Rusko zvažuje dokonca obmedziť svoje lety z EÚ na Ďaleký východ. Štátny tajomník ruského ministra dopravy Valerij Okulov tvrdí, že nové pravidlá penalizujú ruské spoločnosti viac než iné firmy, majú totiž staršie stroje, a teda musia kupovať viac povoleniek.

Hovorca komisárky EÚ Isaac Valero sa vyjadril, že EÚ sa nebráni uzatvoreniu dohody na globálnej úrovni.  Ak však k dohode nepríde, nebude svoj program rušiť.

Na konferencii v Moskve 29 z 33 delegácií podpísalo deklaráciu, ktorá má štátom umožniť slobodne sa rozhodnúť v odvetných krokoch proti EÚ. Jednou z možností je aj sťažovať sa v  Svetovej obchodnej organizácii (WTO), že EÚ poškodzuje svojimi novými pravidlami v leteckej doprave samotné pravidlá WTO o obchode.

Európska únia má teda právo od 1. januára 2012 stanoviť všetkým aerolíniám lietajúcim do a z Európy povinnosť kupovať si emisné povolenky. Takéto rozhodnutie je v súlade s ustanoveniami dohody Otvorené nebo. Všetky letecké spoločnosti, nevynímajúc spoločnosti tretích krajín teda musia od začiatku roka 2012 získavať a odovzdávať emisné kvóty na lety z letísk v Európe a na lety, ktoré budú na európskych letiskách pristávať.


Podobné články


© 1998-2016. Všetky práva vyhradené.          Všeobecné obchodné podmienky  |  Ochrana údajov  |  Kontakt

IATA accredited agent