Call centrum
02 4445 7777
PO-PIA: 9:00-17:00, SO-NE: zatvorené

Cestovanie s platnými cestovnými dokladmi

14.07.2010
« späť
letenka---pas-kupena.jpg

Pred odchodom na dovolenku, či pri cestovaní do zahraničia, je potrebné vedieť, ktoré doklady budeme potrebovať. Bolo by totiž nepríjemné, keby nám obmedzená dĺžka platnosti dokladu či nedostatačný doklad prekazili chvíle, na ktoré sa tešíme.

Väčšina z nás sa chystá tento rok niekam na dovolenku. Dopravu do cieľovej destinácie môžete zvoliť akúkoľvek. Letecká doprava je najrýchlejšia a preferovanejšia hlavne do exotických miest nášho sveta. Vlaková a lodná doprava je pohodlnejšia (nemusíte sa sústrediť na cestu, môžete oddychovať a tešiť sa na zaslúženú dovolenku už od nástupu do vlaku či lode). Osobná doprava je pre väčšinu Slovákov dostupnejšia, a pre tých čo využívajú svoje auto i počas dovolenky aj praktickejšia. Všetky tieto spôsoby dopravy však majú spoločné to, že musíte mať so sebou platný cestovný doklad, ktorým budete preukazovať svoju totožnosť, štátne občianstvo.

 

Pri cestách po Európe nám už dnes stačí občiansky preukaz, pri cestách mimo EÚ cestovný pas. Pri zhone a strese, pri chystaní všetkých potrebných vecí na plánovanú dovolenku, ktoré budete potrebovať je veľmi dôležité prekontrolovať si platnosti občianskeho preukazu či pasu. Niektoré destinácie vyžadujú, aby ste mali platný pas aj určitú dobu po návrate z dovolenky. Najpresnejšie informácie vám poskytnú na pasovom oddelení alebo na príslušnom ministerstve.

 

Občiansky preukaz a cestovný pas sa vydávajú na 10 rokov. Občiansky preukaz sa vydáva automaticky pri dovŕšení 15-teho roku života. Cestovný pas sa pre osoby mladšie ako 13 rokov vydáva s platnosťou na 5 rokov a pre deti mladšie ako 5 rokov je platnosť 2 roky. Všetky deti od 5 rokov musia mať svoj vlastný cestovný pas, do tohto roku stačí, ak bude dieťa zapísane v pase rodiča. Ak bude dieťa cestovať bez rodiča, v ktorého pase je zapísané, je nutné mu vybaviť vlastný cestovný pas. Stačí ak dieťa ide na dovolenku so starými rodičmi, už vtedy musí mať vlastný cestovný doklad, keďže rodič, ktorý ho ma zapísaného v pase nie je prítomný. Presnejšie informácie vám poskytnú na pasovom oddelení.

 

Preto si určite pred odchodom na dovolenku v dostatočnom predstihu skontrolujte platnosť dokladov všetkých cestujúcich, aby ste prípadne do odchodu mohli vybaviť nový platný cestovný doklad.© 1998-2016. Všetky práva vyhradené.          Všeobecné obchodné podmienky  |  Ochrana údajov  |  Kontakt

IATA accredited agent