Call centrum
02 4445 7777
PO-PIA: 9:00-17:00, SO-NE: zatvorené

Airbusy s trhlinami

25.01.2012
« späť
ilustračná foto
ilustračná foto

Obrie lietadlá typu Airubus A380 majú problémy. Na ich krídlach sa objavili trhliny, a tak bola nariadená ich okamžitá kontrola.

Európska agentúra  pre bezpečnosť letectva (EASA) nedávno informovala o povinnej kontrole asi dvadsiatich Airbusov A380. Kontrola má zistiť, či údajne trhliny vôbec existujú, a ak áno, zistiť príčiny ich vzniku a odstrániť ich. Kontrole budú podrobené stroje, ktoré nalietali viac ako 1800 letov a neskôr aj tie, ktoré absolvovali 1300 až 1800 letov.


V prípade, že by sa zistilo viac problémov, bude musieť najväčší výrobca lietadiel v Európe čeliť možnému zákazu lietania, čo by bolo pre spoločnosť takýchto rozmerov asi dosť katastrofálne.

Všetko sa to začalo tým, že letecké spoločnosti Qantas a Singapur Airlines našli na krídlach lietadiel zo svojej flotily mikrotrhliny. Avšak tvrdia, že tieto neohrozujú bezpečnosť cestujúcich. Na kontrolu čakajú aj Airbusy leteckej spoločnosti Air France.

Výrobca tvrdí, že nejde o konštrukčnú chybu, ani opotrebenie materiálu, ale chyba musela nastať vo výrobnom procese. Počas naťahovania plášťa na kostru krídiel lietadla bol materiál príliš namáhaný, čo neskôr spôsobilo mikrotrhliny. Jedno je isté, do budúcnosti treba prísť na to, ako zabrániť ďalším podobným prípadom.© 1998-2016. Všetky práva vyhradené.          Všeobecné obchodné podmienky  |  Ochrana údajov  |  Kontakt

IATA accredited agent