Call centrum
02 4445 7777
PO-PIA: 9:00-17:00, SO-NE: zatvorené

Na palube lietadla s pápežom Františkom

16.09.2021
« späť
papez-frantisek.jpg

Ako jedna z najvýznamnejších osobností náboženského života cestuje Svätý Otec František po rôznych krajinách sveta pomerne často. Ako však vyzerajú pápežove lety a kto všetko sa nachádza na palube lietadla spolu s ním?

Keďže väčšina pápežových ciest začína vo Vatikáne, prirodzenou voľbou dopravcu sa stali talianske aerolínie Alitalia. Pápež väčšinou využíva práve charterové lietadlá, pričom veľkosť závisí od vzdialenosti konečnej destinácie. Na palube sa spolu s pápežom nachádza aj jeho sprievod, či dokonca zástupcovia tlače, ktorí informujú o jeho aktuálnej ceste.

Pri krátkych a stredne dlhých letoch zvykne Svätý Otec cestovať Airbusom 320 a A321, pri dlhších zasa Airbusom A330 alebo Boeingom 777. Hoci lieta pápež charterovými lietadlami, nejedná sa o rutinné charterové lety. Ak je na palube pápež, jeho let sa označuje číslom AZ4000. V minulosti mal dokonca svoj unikátny názov “Pastier jeden”. Takéto označenia sa zvyknú používať aj v prípade iných svetových lídrov.

Pri letoch aerolinkami Alitalia ide väčšinou o jednosmernú cestu. Naspäť zvykne pápež využívať dopravcu krajiny, ktorú práve navštívil. Počas svojho pôsobenia tak vyskúša mnohé letecké spoločnosti po celom svete.

Počas týchto ciest sedí pápež väčšinou v prvej alebo biznis triede aj so svojim sprievodom, zástupcovia tlače zase v ekonomickej triede. Pápež však častokrát navštívi aj ekonomickú triedu, aby poinformoval prítomných novinárov, požehnal krajinu, do ktorej práve letí alebo sa len tak porozprával s cestujúcimi.

Pre zaujímavosť, vôbec prvý let v histórii s pápežom na palube sa uskutočnil v roku 1964. Podľa informácií portálu Simple Flying nalietal pápež Ján Pavol II. za svojho 26-ročného pôsobenia až neuveriteľných 725-tisíc míľ a navštívil spolu 129 krajín sveta. 

Akciové letenky do celého sveta

              

© 1998-2016. Všetky práva vyhradené.          Všeobecné obchodné podmienky  |  Ochrana údajov  |  Kontakt

IATA accredited agent