Call centrum
02 4445 7777
Po-Pia: 9-18:00, Sob: 10-13:00

Bude spor o emisiách riešiť WTO?

06.06.2012
« späť
ilustračné foto
ilustračné foto

Už niekoľkokrát sme vás informovali o zavedení emisných povoleniek v rámci Európskej únie proti ktorým sa zásadne postavili niektoré krajiny.

Patrí k nim najmä Čína a India, a tiež americké letecké spoločnosti, ktoré sa dokonca obrátili na najvyšší európsky súd, avšak bez úspechu. Súd rozhodol, že EÚ neporušuje zákon, ak zavádza emisné povolenky na medzinárodné lety.

Celá podstata problému spočíva najmä v tom, či EÚ nepresahuje svoje právomoci, keď náklady na emisie počíta podľa dĺžky celého letu, teda nielen podľa dĺžky letu nad európskym územím.

Je otázne, či sa tento spor podarí dostať pred Svetovú obchodnú organizáciu (WTO). Poradkyňa úradu generálneho riaditeľa WTO Duá Abdalová Mutálová tvrdí, že na to, aby sa situáciu zaoberala WTO je určite potrebný právnik, ktorý bude disponovať dobrými argumentmi, ktoré by dokázali, že emisné povolenky majú negatívny dopad na turizmus alebo zvyšujú cenu v nákladnej doprave. Mutálová však tvrdí, že zatiaľ nikto so žiadnym návrhom neprišiel.

Celý program emisnými povolenkami EÚ zaviedla s cieľom obmedziť vypúšťanie skleníkových plynov do ovzdušia. Letecké spoločnosti majú do roku 2020 dostávať až 85% povoleniek zdarma. Ak sa nájdu letecké spoločnosti, ktoré nebudú spĺňať požiadavky, ktoré sú programom určené, bude udelená pokuta 100 eur za každú tonu vypustených emisií oxidu uhličitého, na ktorú nebudú mať povolenku. Európska únia im takisto môže zakázať lety na letiská nachádzajúce sa v EÚ.

Podľa niektorých analytikov je spor dosť závažný a môže spôsobiť medzinárodnú obchodnú vojnu a narušiť leteckú prepravu. Problémom sa zaoberá i Medzinárodná organizácia pre civilné lietadlo (IACAO). Európska únia si však pevne za svojím programom o emisných povolenkách stojí a nemieni robiť kompromisy.


Podobné články


© 1998-2016. Všetky práva vyhradené.          Všeobecné obchodné podmienky  |  Ochrana údajov  |  Kontakt

IATA accredited agent