Call centrum
02 4445 7777
PO-PIA: 9:00-17:00, SO-NE: zatvorené

Cestovanie a koronavírus: Čo treba vedieť?

27.02.2020
« späť
cinan-rusko.jpg

V čínskom meste Wu-Chan koncom minulého roka nahlásili prvý prípad nového koronavírusu 2019-nCoV.

 

Mesto síce za pár dní postavilo úplne novú nemocnicu, no choroba sa medzitým rozšírila a v súčasnosti sa vírus sa postupne šíri do celého sveta.

Dôležitá je hygiena

Médiá informujú o víruse každý deň a ľudia majú prirodzené obavy. Treba však pamätať na to, že napriek tomu, že nakazených bolo už vyše 80 000, veľké percento sa zároveň úspešne zotavilo. Podľa viacerých odborníkov nebezpečnejším ochorením naďalej zostáva bežná chrípka.

To však neznamená, že vírus treba podceniť. Rizikovou skupinou sú najmä starší ľudia, malé deti či ľudia s oslabenou imunitou či inými vážnymi zdravotnými ťažkosťami. Ochorenie sa prenáša hlavne kvapôčkami pri kýchaní a kašli a hlavnými príznakmi sú práve tie podobné bežnej chrípke, a to suchý kašeľ, teplota, ťažkosti s dýchaním či únava. Najväčší dôraz sa kladie hlavne na pravidelnú hygienu rúk.

Koronavírus a cestovanie

Viaceré letecké spoločnosti na určité obdobie prerušili letecké spojenia s Čínou, aby tak zabránili šíreniu vírusu. Až do odvolania sa do Číny neodporúča cestovať. Okrem ďalekej Číny však vírus prišiel už aj do našich končín, najviac nakazených momentálne hlási Taliasko. V časti severného Talianska sú dokonca preventívne zavreté viaceré múzeá, pamiatky, rušia sa aj rôzne kultúrne a športové podujatia.

Maďarský Wizz Air pozastavil všetky svoje letecké spojenia s talianskymi mestami až do začiatku apríla. Toto obmedzenie sa momentálne netýka Bratislavy, nakoľko tieto lety u nás prevádzkuje írsky Ryanair, ktorý lety zatiaľ neruší.

Ak ste sa vrátili z oblasti, ktorá hlási prípady koronavírusu a začnete pociťovať príznaky, je dôležité zájsť k lekárovi a nechať sa vyšetriť, aby sa prípadne ochorenie nešírilo ďalej.

Pre aktuálne informácie sledujte stránky Svetovej zdravotníckej organizácie a Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.


© 1998-2016. Všetky práva vyhradené.          Všeobecné obchodné podmienky  |  Ochrana údajov  |  Kontakt

IATA accredited agent