Call centrum
02 4445 7777
PO-PIA: 9:00-17:00, SO-NE: zatvorené

Digitálny očkovací preukaz ako cesta k slobodnému cestovaniu

07.01.2021
« späť
ockovanie-2048x1365.jpg

Pravdepodobne sa už čoskoro dočkáme novinky, ktorá nám opätovne uľahčí slobodné cestovanie po celom svete. Reč je o mobilnej aplikácii, ktorá by obsahovala informácie o tom, či ste zaočkovaní proti COVID-19, prípadne ste koronavírus už prekonali alebo máte aktuálny negatívny test. Platnosť preukazu by sa mohla okrem cestovania vzťahovať napríklad aj na návštevu kultúrnych a športových podujatí.

Povinné očkovanie pri ceste do niektorých krajín nie je pritom žiadnou novinkou. Potvrdenie o očkovaní, napríklad na žltú zimnicu, vyžadujú niektoré africké, juhoamerické či ázijské krajiny. S koronavírusom to bude podobné.

Očkovací preukaz ako výsledok spolupráce

Ženevská nezisková organizácia The Common Project je jedným z hlavných iniciátorov digitálneho zdravotného osvedčenia. Iniciatíva pod názvom Common Trust Network združuje aj letecké spoločnosti ako je Swiss Airlines, Lufthansa, Cathay Pacific či Virgin Atlantic. A práve aerolinky majú záujem o čo najrýchlejšie obnovenie cestovného ruchu. Výsledkom spolupráce by mohla byť práve spomínaná mobilná aplikácia, do ktorej by si každý cestujúci mohol stiahnuť svoj preukaz o očkovaní, či potvrdenie o absolvovaní testu na COVID-19 alebo ďalšie dokumenty, ktorými by sa preukazoval na hraniciach či letiskách.

Jednotný očkovací preukaz pre členské krajiny EÚ?

Zavedenie jednotného očkovacieho preukazu v rámci Európskej únie zvažovala Európska komisia už v minulosti. Súčasná pandémia koronavírusu tento proces pravdepodobne urýchli.


Akciové letenky

              

© 1998-2016. Všetky práva vyhradené.          Všeobecné obchodné podmienky  |  Ochrana údajov  |  Kontakt

IATA accredited agent