Call centrum
02 4445 7777
PO-PIA: 9:00-17:00, SO-NE: zatvorené

Oplatí sa vidieť Maltu?

28.07.2022
« späť
Malta-uvodna-fotka.jpg

Začnime pekne po poriadku, a teda z hlbokej histórie. Malta bola osídlená už od praveku. Krajinu okupovali Gréci, Rimania, rytieri, Arabi a v neposlednom rade Briti. Okrem toho sa Malta nachádza medzi Talianskom a severnou Afrikou. Čo môžeme očakávať mixom týchto kultúr ?

Z miest cítiť blízky východ, na kostoloch a katedrálach vidieť rukopis Rimanov či Grékov. Neprehliadnuteľné sú aj červené búdky roztrúsené všade po okolí. Ak to nestačí na to aby ste preskúmali tento krásny ostrov, poďme si prejsť pár vecí, ktoré vás určite presvedčia, že práve dovolenka na Malte je tá správna voľba pre vás. 

Pláže na Malte:

Stredomorské ostrovy musia mať vysnívané pláže, však? Malta nie je žiadnou výnimkou. Malta má pláže pre každého, od windsurfistov až po opaľujúcich sa.  Vyberte si zo zlatého piesku, červeného piesku, skál, modrých lagún a dokonca aj vnútrozemských morí. Niektoré pláže a skalnaté pobrežia sú mimo vyznačených trás, ale stojí za to ich vyhľadať.

Blue Lagoon pláž

Malta má dva ďalšie ostrovy, Gozo a Comino. Comino je neobývaným ostrovom známym najmä pre rajskú Modrú lagúnu (Blue Lagoon) a Krištáľovú lagúnu (Crystal Lagoon). Nenechajte si teda ujsť výlet loďou do Blue Lagoon za dokonalou azúrovou vodou. Na väčších plážach nájdete počas letnej sezóny otvorené kaviarne či snack bary. Vďaka podnebiu na Malte trvá život na pláži až do októbra. Môžete si  tak užiť vodné športy a aktivity ako windsurfing, vodné skútre, vodné lyžovanie a zábavné jazdy. Vybavenie si môžete prenajať priamo na pláži.

 

Najkrajšie pláže na Malte:

  • Golden Bay Beach
  • Ir-Ramla il-Hamra, Island of Gozo
  • Ghajn Tuffieha Bay
  • Mellieha Bay, Island of Malta
  • Gnejna Bay
  • Blue Lagoon
  • Pretty Bay
  • Armier Bay
  • St. Peter's Pool
  • Mgarr ix-Xini Bay

 

Čo vidieť na Malte? 

Ďalším dôvodom na návštevu Malty sú mestá, pri ktorých sa budete cítiť ako tisícky rokov v minulosti.  Hlavné mesto Valletta založili rytieri St John (Knights Hospitaller) v 16. storočí. Mnohé z budov, ktoré postavili, stoja dodnes, čím Valletta získala titul svetového dedičstva UNESCO. Vidieť dominanty mesta (ako je Konkatedrála sv. Jána a pozostatky Kráľovskej opery) pri potulkách jeho očarujúcimi uličkami zdobenými farebnými maltskými balkónmi je skutočne nezabudnuteľným zážitkom a úžasným dôvodom na návštevu Malty.

Vallvetta hlavné mesto Malta

Za zmienku stojí aj Mdina, ktorá bola postavená v stredoveku a máte pocit, akoby ste sa vrátili späť v čase – určite je to zaujímavý pohľad.

Marsaxlokk je najväčšia rybárska dedina na Malte.  Farebné člny, modrá voda a veľa terás reštaurácií či barov stoja určite za návštevu tejto dedinky.  Je to najlepšie miesto, kde môžete vidieť farebné, tradičné maltské rybárske lode Luzzus.

marsaxlokk

Malta počasie 

Je Malta pekná po celý rok? Absolútne!

Podnebie na Malte je typicky stredomorské s miernymi zimami a horúcimi letami. Avšak s približne 300 slnečnými dňami v roku je Malta ideálna na návštevu po celý rok! Maltské letá sú zvyčajne suché, takže ak chcete vidieť Maltu v plnom kvete, najlepší čas na návštevu je apríl/máj. Počasie, ktoré je na Malte po celý rok také pekné, je úžasné a dovolenkárom dáva dôvod zbaliť si kufre po celý rok!

Jedlo na Malte - Je Malta vhodná pre gurmánov?

Jedlo je veľmi dôležitou súčasťou každého výletu. Ak teda hľadáte destináciu s úžasným jedlom, Malta by mala byť na prvom mieste vášho zoznamu. Vďaka juhotalianskemu kultúrnemu vplyvu nájdete v maltskej kuchyni množstvo cestovinových jedál, ako aj arancini (vyprážané ryžové guľky obalené strúhankou), polievky a dokonca aj cannoli. Malta je stredomorský ostrov, takže si pochutnáte aj na čerstvých rybách a morských plodoch. Nielen, že jedlo je úžasné, ale výhľady z reštaurácií a barov sú mimo tohto sveta. Navyše všetko, čo si objednáte na Malte, bude v ten deň čerstvé.

Malta jedlo

Záver - oplatí sa cestovať za dovolenkou na Maltu? 

Malta je nepochybne jednou z najkrajších krajín v celej Európe. Je to krajina bohatá na históriu, kultúru, krajinu, pláže a nočný život – dokonale vyhovujú každému typu cestovateľov. Je toho toľko, čo môžete vidieť, robiť a jesť.

Užite si hlboké modré vody Stredozemného mora pri potápaní, strávte deň opaľovaním sa na jednej z mnohých pláží, preskúmajte starobylé mestá a niektoré z najstarších stavieb na svete, navštívte malebné staré rybárske mestečká alebo len tak strávte denná účasť na lahodnej maltskej kuchyni. 


© 1998-2016. Všetky práva vyhradené.          Všeobecné obchodné podmienky  |  Ochrana údajov  |  Kontakt

IATA accredited agent