Call centrum
02 4445 7777
PO-PIA: 9:00-17:00, SO-NE: zatvorené

Cestovanie a koronavírus: Čo na to európske nízkonákladovky?

26.03.2020
« späť
prazdne-letisko-amsterdam.jpg

Zmeny a obmedzenia neobišli ani európske nízkonákladové letecké spoločnosti.

Väčšina európskych nízkonákladoviek už minulý týždeň oznámilo, že od 24. marca ukončia väčšinu svojich letov. Call centrá nestíhajú dvíhať telefóny a cestujúci častokrát na informácie čakajú aj pár dní. Spoločnosti preto vyzývajú najmä na trpezlivosť pri vybavovaní žiadostí, ktorých denne obdržia obrovské množstvo.

Ryanair: Preprava liekov či repatriačné lety

Ryanair do 25. marca odporúčal cestujúcim, aby si zdarma prebookovali svoje lety. Od tohto dátumu spoločnosť zníži počet svojich liniek až o 80%. Naďalej chce prevádzkovať niektoré letové spojenia z núdzových dôvodov, a to aj za riziko toho, že na týchto letoch bude počet pasažierov veľmi nízky. Ide o lety z Dublinu do viacerých európskych miest ako Londýn, Amsterdam, Brusel či Berlín.

Ryanair chce uľahčiť cestujúcim riešenie mimoriadnych udalostí a pracuje na zabezpečení repatriačných letov pre mnohé krajiny EÚ či ponúkame lietadlá na prepravu liekov či zdravotníckych materiálov. Všetci zákazníci, ktorým bol zrušený let dostanú v priebehu najbližších týždňov e-mail s informáciami. Rovnaké podmienky platia aj pre spoločnosť Lauda, ktorej 100%-ným vlastníkom je od roku 2019 práve írsky Ryanair.

Austrian Airlines: Flexibilné zmeny a zrušené lety

Spoločnosť Austrian Airlines pôvodne zastavila svoje lety do 28. marca, túto dobu následne predĺžila až do 19. apríla. Cestujúci, ktorí mali rezervované lety dostanú o informácie o zmenách a možností refundácie prostredníctvom e-mailu. Veľa krajín už vyhlásilo, že na vstup do krajiny vyžadujú alebo minimálne odporúčajú mať so sebou negatívny test na ochorenie COVID-19.

Eurowings: Zdarma zmena letu či destinácie

Obmedzenia od 25. marca zaviedla aj spoločnosť Eurowings. Lietať bude približne len 10% predchádzajúcej kapacity. Cestujúci budú informovaní o vrátení peňazí či možnostiach zmeny letu, do 27. marca je pritom zmena letu zdarma.

Obmedzený letový poriadok sa bude naďalej zameriavať na spiatočné lety z najdôležitejších dovolenkových regiónov, čo umožní spoločnosti bezpečne prepraviť európskych občanov do ich domovských krajín. Letecká spoločnosť je líder na nemeckom trhu a zabezpečuje viacero dôležitých vnútroštátnych liniek.

Pre vyššiu flexibilitu predĺžilo Eurowings dobu na prebookovanie letu až do 31. augusta. Zmeniť môžete nielen dátum, ale aj destináciu, a na svoju cestu si môžete vybrať ľubovoľný dátum až do 27. marca 2021. Zmena je bez poplatku, výnimkou je prípad, ak nová rezervácia bude z dôvodu zmeny destinácie drahšia. V tomto prípade treba doplatiť rozdiel.

EasyJet: Repatriačné lety cez web aj aplikáciu

Väčšinu svojich letov zrušil aj EasyJet, na niektorých trasách (najmä z Londýna) bude spoločnosť udržiavať obmedzený letový poriadok. Ponúka však možnosť zarezervovať si repatriačný let prostredníctvom webu či mobilnej aplikácie. Zoznam záchranných letov sa neustále aktualizuje.

Spoločnost zároveň ponúkla možnosť zarezervovať si lety zo zimného letového poriadku skôr, ako to robí bežne. Cestujúci si tak môžu bez poplatkov rezervovať iný let v priebehu tohto roka.

Wizz Air: 120% vo forme kreditu

Kvôli poklesu dopytu a vládnym obmedzeniam ruší lety aj maďarský Wizz Air. Cestujúci, ktorých sa tieto zmeny týkajú, budú kontaktovaní a bude im poskytnutá náhrada.

Vo väčšine prípadov to funguje nasledovne: ak si zákazníci zarezervovali let priamo na webovej stránke leteckej spoločnosti alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie, 120% pôvodného cestovného sa automaticky nahrá na účet zákazníka vo forme kreditu , ktorý sa dá použiť na nákup výrobkov a služieb Wizz Air na 24 mesiacov. Cestujúci sa tiež môžu rozhodnúť pre vrátenie peňazí, v takomto prípade budú mať zákazníci nárok na 100% pôvodného cestovného.

Wizz Air zároveň upozorňuje, že trasy ruší postupne v súlade s vládnymi obmedzeniami v závislosti od krajiny, a tak sa môže stať, že príde k zrušeniam letov aj na poslednú chvíľu.© 1998-2016. Všetky práva vyhradené.          Všeobecné obchodné podmienky  |  Ochrana údajov  |  Kontakt

IATA accredited agent