Call centrum
02 4445 7777
PO-PIA: 9:00-17:00, SO-NE: zatvorené

Európsky COVID pas pre jednoduchšie cestovanie počas pandémie

08.06.2021
« späť
europska-unia-2048x1365.jpg

Najneskôr od 1. júla by u nás mali začať fungovať tzv. Európske COVID pasy. Na ich zavedenie sa intenzívne pripravuje aj Slovensko. Prototyp aplikácie GreenPass a jej dvojičky OverPass určenej pre hoteliérov, je už podľa štátnej akciovej spoločnosti Slovensko IT funkčný a prebieha jeho testovanie. Aplikácia GreenPass umožní občanom naskenovať si QR kódy potvrdzujúce vakcináciu, test či prekonanie koronavírusu.

Eurokomisia v súvislosti s COVID pasmi vyzvala členské krajiny Únie, aby boli pripravené prijať na národnej úrovni potrebné technické kroky nevyhnutné na vytvorenie celoeurópskej infraštruktúry na zavedenie a overovanie COVID pasov. Poslanci Európskeho parlamentu sa už dohodli na urýchlení legislatívneho schvaľovania digitálneho zeleného preukazu. Ten by najneskôr 1. júla mal zaistiť bezpečný a voľný pohyb po krajinách EÚ počas letnej dovolenkovej sezóny.

COVID pasy, resp. certifikáty, budú dostupné v dvoch podobách (v elektronickej a papierovej) a v dvoch jazykoch (napr. v slovenčine a angličtine). Certifikáty sa budú vydávať zaočkovaným ľuďom, osobám s negatívnym výsledkom testu a tým, čo prekonali ochorenie COVID-19. Akceptovať ich budú vo všetkých krajinách Európskej únie bez ohľadu na to, v ktorej z krajín boli vydané. Za vydanie osvedčenia zodpovedá členský štát.

Aké informácie bude obsahovať GreenPass?

Do aplikácie GreenPass si pomocou QR kódu môžete nahrať certifikát, ktorý bude obsahovať meno, dátum narodenia a informáciu o zdravotnom stave človeka vo vzťahu k ochoreniu COVID-19, teda či ochorenie prekonal, či bol očkovaný alebo má negatívny PCR alebo antigénový test. Na základe digitálneho zeleného pasu budú môcť ľudia zaočkovaní proti COVID-19 voľne cestovať v rámci Európskej únie. Testovanie a karanténne opatrenia však môžu pokračovať aj potom. Samotné očkovanie nebude jednou z podmienok voľného pohybu osôb, ale iba možnosťou, pretože niektorí ľudia sa očkovať nemôžu, nestihnú alebo nechcú.

Digitálny COVID certifikát je momentálne platný iba v prípade očkovacích látok, ktoré schválila Európska agentúra pre lieky. Európska únia zatiaľ schválila na núdzové použitie očkovacie látky spoločností Moderna, Pfizer/BioNTech, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders uviedol, že jednotlivé členské krajiny môžu očkovať aj látkami, ktoré EMA neschválila. „Oficiálne navrhujeme uznať vakcíny schválené EMA. Bude ale na členských štátoch, či chcú uznať aj vakcíny, ktoré EMA neschválila,“ upresnil.

Akciové letenky na leto

              

© 1998-2016. Všetky práva vyhradené.          Všeobecné obchodné podmienky  |  Ochrana údajov  |  Kontakt

IATA accredited agent