Call centrum
02 4445 7777
PO-PIA: 9:00-17:00, SO-NE: zatvorené

Rímske Koloseum sprístupňuje verejnosti podzemné chodby

06.07.2021
« späť
Koloseum1.jpg

Slávne rímske Koloseum po prvýkrát otvára pre verejnosť staroveké podzemné tunely. Pod podlahou tejto svetoznámej stavby, ktorá bola svedkom mnohých gladiátorských bojov a divadelných predstavení, sa ukrýva úplne nový svet, ktorý stojí za to vidieť.

V podzemných chodbách Kolosea sa vtedajší bojovníci a otroci pripravovali na veľkolepé predstavenia. Nachádzali sa tam aj divoké zvieratá, s ktorými gladiátori zvádzali svoj boj o život. Posledné zápasy sa podľa historikov odohrali v 5. storočí n.l. Vstup pod pódium nebol od 80. rokov n.l. do roku 523 n.l. verejnosti povolený. Malá časť podzemných priestorov bola sprístupnená až v roku 2010. V roku 2018 sa začalo s veľkou renováciou, vďaka ktorej môžu teraz návštevníci objavovať originálnu sieť tunelov, ktoré križujú arénu chodníkom dlhým 160 metrov. Návštevníkov čakajú v podzemí tajomné komnaty či výťahové šachty, ktoré viedli zvieratá a otrokov priamo do zápasníckej arény.

Projekt znovuotvorenia podzemných tunelov financuje taliansky výrobca obuvi Tod’s. Koloseum prejde viacerými opravami - v prvej fáze bola vyčistená fasáda samotného Kolosea, v ďalších fázach prejdú renováciou galérie, pripravuje sa inštalácia svetelného systému a v roku 2024 by malo pribudnúť aj nové centrum pre návštevníkov. Talianska spoločnosť Milan pracuje na vybudovaní novej vysúvateľnej podlahy, ktorá umožní turistom poprechádzať sa priamo po aréne Kolosea a to prvýkrát od roku 1800. Pôvodnú drevenú podlahu odstránili archeológovia počas svojho výskumu pod arénou. Novú modernú podlahu bude tvoriť oceľ a drevo Accoya.   

Akciové letenky do Ríma

              

© 1998-2016. Všetky práva vyhradené.          Všeobecné obchodné podmienky  |  Ochrana údajov  |  Kontakt

IATA accredited agent