Call centrum
02 4445 7777
PO-PIA: 9:00-17:00, SO-NE: zatvorené

Letecky s bábätkom

15.05.2012
« späť
ilustračná foto
ilustračná foto

Pomaly sa blíži letná sezóna dovoleniek. Máte doma malé dieťa, s ktorým chcete cestovať lietadlom? Tak tu je pre vás pár rád.

Každé dieťa do 2 rokov sa v leteckej terminológii nazýva infant. Toto dieťa neplatí za letenku, platí iba časť letiskových táx.

Bábätko nemá nárok na miesto v lietadle, nemôže sedieť samé, sedí na kolenách rodiča. Rodič si dieťa pripúta svojím bezpečnostným pásom, ak potrebuje, letuška mu dá ešte jeden prídavný pas „baby belts“, aby sa ním obaja pripútali. Ak cestuje s infantom na dlhšie vzdialenosti, tak v lietadlách nachádzajú detské koše, také mini postieľky nazývané baby bassinet, môžete využiť aj tie, ale tie sú len pre menšie deti spravidla do jedného roka a býva ich v lietadle obmedzený počet, preto je ich lepšie čím skôr rezervovať, bývajú zdarma.

Prebaľovanie počas letu môžete absolvovať na WC, dá sa tam sklopiť prebaľovací pult, aj keď treba počítať s dosť stiesnenými podmienkami.

Na let treba bábätko vhodne obliecť, keďže v lietadle je klimatizácia je dobre myslieť aj na nejakú ľahkú a tenkú čiapočku. Vhodná je aj tenšia deka na prikrytie. Vždy treba mat pri sebe aj náhradné oblečenie.

Dieťa do 2 rokov nemá nárok  na batožinu do podpalubia, no má nárok na bezplatnú prepravu kočíka, ktorý buď odovzdáte na check-ine alebo ho môžete odovzdať až pri vstupe do lietadla. Potom ho zamestnanci uložia do podpalubia, a keď pristanete vyzdvihnete si ho pred lietadlom alebo spolu s batožinou, záleží od prepravcu, s ktorým poletíte.

Treba si však dať pozor, čo si zbalíte pre dieťa do príručnej batožiny. Pretože aj kojenecká strava podlieha bezpečnostným opatreniam. Vhodné je zbaliť vodu, tekutú stravu, či iné nápoje do max. 100ml fľaštičiek či nádob, spolu max. 1 liter. So skúsenosti viem, že povolili vziať si aj väčšie fľaše. Ale tiež som videla, že mamičke vyhodili väčšiu fľašu s vodou, aj keď bola pre dieťa. Takže to vo veľkej miere závisí od konkrétneho pracovníka letiskovej kontroly. Niekedy od vás môžu chcieť, aby ste nápoje pred nimi ochutnali.

Pri štartovaní a pristávaní lietadla je vhodné, ak dieťa niečo pije, aby mu nezaľahlo v ušiach.

Nezabudnite pribaliť aj nejakú hračku či iné drobnosti, ktoré budete potrebovať počas letu. Ak si ich zbalíte do kufra, ktorý ide do podpalubia, tak sa k nim počas letu nedostanete.

To je iba zopár rád, ako zvládnuť cestovanie s malým dieťaťom. No situáciu môže skomplikovať meškanie letu, čo si, bohužiaľ, nepraje nikto, no vtedy sa treba obrniť obrovskou dávkou trpezlivosti.


Podobné články


© 1998-2016. Všetky práva vyhradené.          Všeobecné obchodné podmienky  |  Ochrana údajov  |  Kontakt

IATA accredited agent