Call centrum
02 4445 7777
PO-PIA: 9:00-17:00, SO-NE: zatvorené

Najnebezpečnejšie letisko na svete? Nájdete ho v Nepále

22.11.2022
« späť
letisko-lukla-nepal.jpg

Je vstupnou bránou na slávny Mount Everest a hrdí sa titulom najnebezpečnejšieho letiska na svete. Pristávanie na ňom je častokrát hotovým adrenalínovým zážitkom. Reč je o jedinečnom letisku Lukla’s Tenzing Hillary v Nepále.

Ako získalo letisko Lukla svoju prezývku? Vysoká nadmorská výška a riedky vzduch v kombinácii so zníženým odporom spôsobujú problémy s motorom, ako aj so spomalením lietadla. Navyše, pristávacia dráha letiska meria len zhruba 527 metrov, preto na jej konci vytvorili aspoň 12-percentné navýšenie, aby tak pomohli pristávajúcim lietadlám. Napriek tomu si Lukla za posledných 20 rokov vyžiadala až 50 obetí z radov pasažierov a členov posádky, ktorí zahynuli pri siedmich rôznych nehodách.

Letisko leží na hornatom povrchu a neposkytuje pilotom žiadne obchádzkové či alternatívne trasy. Ak sa lietadlo priblíži k cieľu na určitú vzdialenosť, musí pristáť. Pilot sa pritom môže spoliehať iba na výhľad z kokpitu, pretože na Lukle nie sú žiadne radarové či navigačné systémy. Z tohto dôvodu majú povolenie pristávať na letisku iba vrtuľníky a turbovrtuľové lietadlá typu Dornier Do-228s, Pilatus PC-6 Porters, L-410 Turbolets a de Havilland Canada DHC-6 Twin Otter. Ani typ lietadla však nie je zárukou, že sa na letisko Lukla dostanete tak, ako ste plánovali. Počasie v Himalájach je veľmi nevyspytateľné a najmä počas obdobia monzúnov sa zvykne zrušiť až 50 % letov na Luklu pre zlú viditeľnosť. Letisko častokrát zatvárajú aj v ranných a doobedňajších hodinách kvôli silnému bočnému vetru.

Lacné letenky 2022/2023

              

© 1998-2016. Všetky práva vyhradené.          Všeobecné obchodné podmienky  |  Ochrana údajov  |  Kontakt

IATA accredited agent