Call centrum
02 4445 7777
PO-PIA: 9:00-17:00, SO-NE: zatvorené

Od 31. mája platí na Slovensku nový cestovateľský semafor

26.05.2021
« späť
cestovatelsky-semafor.jpg

Zo zelených krajín už budeme môcť cestovať na Slovensko bez karantény. Konzílium odborníkov sa dohodlo na novom cestovateľskom semafore, ktorý začne oficiálne platiť od pondelka 31. mája. Zaradenie krajín do jednotlivých farieb sa bude prehodnocovať každé dva týždne. V prípade náhlej zmeny epidemiologickej situácie alebo vyššieho výskytu nových mutácií v niektorej z krajín sveta môže dôjsť k individuálnemu prehodnoteniu tejto krajiny aj mimo dvojtýždňového režimu.

Tri farby na cestovateľskom semafore

Semafor, ktorý sa v spolupráci s mnohými odborníkmi rodil niekoľko týždňov, je rozdelený na tri farby: zelenú, červenú a čiernu. V blízkej budúcnosti sa uvažuje aj o oranžovej farbe, ktorá by počítala s obľúbenými dovolenkovými rezortmi s takmer úplne zaočkovaným obyvateľstvom (tzv. COVID-free zóny), ako napríklad Phuket v Thajsku, či niektoré rezorty v Turecku.

Zelené krajiny:

  • Krajiny EÚ bez rozdielu na epidemiologickú situáciu (môže sa individuálne prehodnocovať v prípade masívneho šírenia nového variantu koronavírusu) a krajiny s priaznivou epidemiologickou situáciou
  • Patria sem členské štáty EÚ, Austrália, Čínska ľudová republika, Čínska republika (Taiwan), Faerské ostrovy, Grónsko, Hongkong, Island, Izrael, Japonsko, Južná Kórea, Macau, Nórsko, Nový Zéland, Singapur
  • Podmienky návratu: test a karanténa sa nevzťahujú na zaočkovaných a tých, čo za posledných 180 dní prekonali ochorenie COVID-19. Pri návrate na Slovensko sa však treba zaregistrovať na korona.gov.sk/ehranica. Tí, čo zaočkovaní nie sú, a ani neprekonali COVID-19, sa musia zaregistrovať a okrem toho absolvovať antigénový alebo RT-PCR test po príchode na Slovensko. Test je možné absolvovať prakticky hneď. Ak máte negatívny výsledok, 14-dňovú karanténu si tak môžete skrátiť na minimum.

Červené krajiny:

  • Krajiny s nepriaznivou epidemiologickou situáciou, v ktorých je 14-dňová miera infekčnosti vyššia ako 50 na 100-tisíc obyvateľov alebo sa v nich epidemiologická situácia rýchlo zhoršuje, ale zároveň v krajine nie sú prítomné nebezpečné varianty (s výnimkou britského variantu)
  • Albánsko, Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Bosna a Hercegovina, Čierna hora, Gruzínsko, Jordánsko, Kanada, Kazachstan, Kosovo, Kuba, Libanon, Moldavsko, Portoriko, Ruská federácia, Severné Macedónsko, Srbsko, Spojené štáty americké, Tunisko, Turecko, Ukrajina
  • Pri návrate z červených krajín späť na Slovensko platí 14-dňová domáca karanténa, ktorá môže byť ukončená negatívnym RT-PCR testom najskôr na 8. deň

Čierne krajiny:

  • Krajiny s výskytom a komunitným šírením nebezpečných variantov koronavírusu s výnimkou britského variantu (napr. India, Juhoafrická republika, Brazília) a krajiny, ktoré neposkytujú dôveryhodné a kvalitné dáta (niektoré africké krajiny alebo zámorské mikroštáty)
  • Všetky ostatné krajiny, ktoré nie sú na zelenom ani červenom zozname
  • Pri návrate na Slovensko platí pre všetkých 14-dňová domáca karanténa, nezávisle od výsledku RT-PCR testu z 8. dňa

Farbu jednotlivých krajín stanovuje Úrad verejného zdravotníctva SR v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí a Ministerstvom vnútra SR. Cestovanie by mala zjednodušiť aj pripravovaná mobilná aplikácia GreenPass, ktorá by podľa predbežných informácii mala byť spustená koncom júna.


© 1998-2016. Všetky práva vyhradené.          Všeobecné obchodné podmienky  |  Ochrana údajov  |  Kontakt

IATA accredited agent