Call centrum
02 4445 7777
PO-PIA: 9:00-17:00, SO-NE: zatvorené

Obrí Airbus A380 v Prahe

20.03.2014
« späť
airbus-a-380-zo-stranky-airbus.jpg

Na letisku v Prahe pristál v piatok 14. marca obrí Airbus A380. Išlo o pravidelnú linku medzi Soulom a a Prahou. Fanúšikovia tak mohli tento stroj obdivovať v Prahe už tretíkrát.

Prvýkrát Airbus A380 zavítal do Prahy v októbri 2011 v rámci predvádzacej akcie pri príležitosti osláv 45. výročia pôsobenia Lufthansy v Česku. Druhýkrát pristálo lietadlo v Prahe počas mimoriadnej situácie v novembri 2012. Dôvodom boli zdravotné problémy jednej z cestujúcich spoločnosti Emirates.

Na minulotýždňové pristátie lietadla čakali stovky nadšencov, ale aj rodín s deťmi, ktoré prišli obdivovať najväčší dopravný stroj na svete.

Airbus A380 společnosti Korean Air má kapacitu 407 sedadel v troch triedach. Na prvej palube sa nachádza 12 luxusných polohovateľných sedadiel prvej triedy a 301 miest v ekonomickej triede. Na druhej palube sa nachádza 94 sedadiel biznis triedy.

Lietadlo je dlhé 73 metrov, rozpätie krídel má 80 metrov a na svoje paluby môže pojať až 880 cestujúcich.

Hoci Letisko Václava Havla Praha dokáže takýto stroj odbaviť, komplikuje to však prevádzku, pretože okolité lety odbavené byť nemôžu. V súčasnosti je v Európe deväť letísk, na ktorých Airbusy A380 pristávajú. Budúci rok by sa k nim chcelo pripojiť i letisko v Prahe. To už podniklo všetky potrebné kroky.  Na konci minulého roka získal od Úradu civilného letectva certifikáciu na možnost pravidelného pristávania lietadiel A380. Takisto bolo vypísané výberové konanie na úpravu stojanov tak, aby mohli odbavovať i Airbus A380. Súčasťou úprav je aj  vybudovanie nových nástupných mostov, zväčšenie čakární pre cestujúcich a ďalšie technologické úpravy.

Spoločnosť Korean Air začala Airbus A380 na svojich linkách používať od roku 2011 a v súčasnosti vlastní 8 lietadiel tohto typu. Airbusy spoločnosti Korean Air majú 407 sedadiel, čo je najmenej zo všetkých dopravcov, ktoré stroj používajú. Dôvodom je špecifická úprava interiéru lietadla, ktorá ponúka cestujúcim prvý Dute Free obchod na svete, tri bary a salóniky. V luxusnej verzii lietadla majú cestujúci k dispozícii vlastnú posteľ, bar, spoločenskú miestnosť i telocvičňu. Jedlo na vysokejúrovni je samozrejmosťou. Môžete ochutnať korejskú alebo západnú kuchyňu, dať si kaviár či prvotriedne víno.

Všetci cestjúci si môžu let skrátiť sledovaním filmov prípadne si vybať z viac ako štyrochtisíc hudobných skladieb. Deti sa takisto nudiť nebudú, je pre ne pripravené množstvo hier a programov.

 

 

 

 

 

 

 © 1998-2016. Všetky práva vyhradené.          Všeobecné obchodné podmienky  |  Ochrana údajov  |  Kontakt

IATA accredited agent