Call centrum
02 4445 7777
PO-PIA: 9:00-17:00, SO-NE: zatvorené

Režim lietadlo: prečo je dôležité ho počas letu zapínať?

23.09.2021
« späť
clovek-s-telefonom-na-palube.jpg

Súčasťou každého letu je už dlhé roky vypínanie mobilov či tabletov, prípadne zapínanie režimu lietadlo. Hoci nás k tomu palubný personál zakaždým vyzýva, mnohí z nás to už robia automaticky. Ale prečo je to vlastne dôležité?

Možno si ešte pamätáte na časy, keď bolo na palubách lietadiel povinné úplne vypínanie telefónov. V roku 2013 však po dohode s pilotmi a výrobcami lietadiel dospela Federálna letecká správa k rozhodnutiu obnoviť používanie mobilných zariadení, pokiaľ sú zapnuté v lietadlovom režime.

Prečo je ale nutné používať režim lietadlo?

Letecký priemysel v minulosti evidoval niekoľko hlásení porúch systémov v súvislosti s používaním telefónov na palubách lietadiel. Aj keď sa tieto systémy neustále vylepšujú, je potrebné dbať na bezpečnosť. Signály mobilných telefónov totiž môžu zasahovať do pristávacích a navigačných systémov lietadiel. Bežné tablety a mobily komunikujú s niekoľkými mobilnými vežami, čím sa neustále pokúšajú udržiavať spojenie. Keď sú tieto veže príliš vzdialené, tablet alebo telefón musí svoj signál zosilniť, aby mohol s vežami ďalej bezproblémovo komunikovať. Táto komunikácia môže interferovať so senzormi lietadla a spôsobiť tak problémy citlivému navigačnému zariadeniu. Hoci zásah mobilného signálu môže byť zriedkavý, treba s elektronickými zariadeniami na palube lietadla narábať opatrne. Používaním viacerých zariadení naraz môže byť totiž efekt ešte zosilnený.

Môže posádka lietadla zistiť, že ste nevypli telefón?

Majiteľa zapnutého telefónu nedokáže posádka letu presne identifikovať. Pokiaľ je však takýchto ľudí na palube viac, pilot lietadla môže nahlásiť rušenie systému. Letušky následne opakovane vyzvú pasažierov na vypnutie telefónov alebo zapnutie režimu lietadla. Niektoré letecké spoločnosti berú porušovanie tohto pravidla veľmi vážne a nevhodné používanie mobilných zariadení nahlasujú zodpovedným úradom. Nerešpektovanie výziev posádky je v tomto prípade právnym priestupkom.

Akciové letenky do celého sveta

              

© 1998-2016. Všetky práva vyhradené.          Všeobecné obchodné podmienky  |  Ochrana údajov  |  Kontakt

IATA accredited agent