Call centrum
02 4445 7777
PO-PIA: 9:00-17:00, SO-NE: zatvorené

Ryanair zruší 10 plánovaných liniek z Budapešti kvôli Orbánovej dani

16.09.2022
« späť
Ryanair-1024x684.jpg

Na osobitnú daň maďarskej vlády opäť raz zareagovala letecká spoločnosť Ryanair zrušením 10 plánovaných liniek z letiska v Budapešti. Írske aerolinky pritom len nedávno zrušili 8 pravidelných spojení a na ďalších siedmich linkách znížili frekvenciu letov. Cez Budapešť aj naďalej zostáva v prevádzke ďalších 45 pravidelných spojení.

Daň z nadmerných ziskov uvalila maďarská vláda na niektoré odvetvia ako bankovníctvo, energetika, telekomunikácie či letecká doprava ešte v júni tohto roka. Pre letecké spoločnosti to znamená, že za každú predanú letenku s odletom z Maďarska musia štátu zaplatiť cca 10 eur. Írsky dopravca Ryanair túto sumu započítal do ceny leteniek, čo však nový daňový zákon nepovoľuje a preto Maďarský úrad na ochranu hospodárskej súťaže vymeral spoločnosti Ryanair pokutu vo výške zhruba 752-tisíc eur.

Maďarská vláda zaviedla novú daň 4. júna 2022, pričom odvedená musí byť po mimoriadnom zisku v tomto roku a v roku 2023. Podľa vyhlásenia musia letecké spoločnosti platiť daň za všetkých cestujúcich odlietajúcich z Maďarska. V reakcii na túto zmenu prestal Ryanair lietať z Budapešti do nasledujúcich destinácií: Krakov, Turín, Kolín nad Rýnom, Riga, Bordeaux, Lappeenranta, Bournemouth, Kaunas. Ryanair taktiež obmedzil množstvo letov do Pisy, Prahy, Bristolu, Sofie, Ammánu, Varšavy a Tel Avivu.

Akciové letenky Ryanair

              


© 1998-2016. Všetky práva vyhradené.          Všeobecné obchodné podmienky  |  Ochrana údajov  |  Kontakt

IATA accredited agent