Call centrum
02 4445 7777
Po-Pia: 9-18:00, Sob: 10-13:00

Spoločnosti Qantas Airways robia problémy motory jej lietadiel

08.11.2010
« späť
LOGO SPOLOČNOSTI QANTAS
LOGO SPOLOČNOSTI QANTAS

Už minulý piatok (5.11.) sa v médiách objavila správa, že spoločnosť Airbus žiada o prekontrolovanie motorov všetkých strojov, ktoré im dodala spoločnosť Rolls-Royce.  A príčina?

Airbus tým reagoval na incident zo štvrtka 04. 11., kedy modelu A380 spoločnosti Qantas Airways explodoval počas letu jeden z motorov. Tento výbuch bol najväčším incidentom, ktorý sa zatiaľ modelu A 380 stal. Tieto modely lietadiel sú v prevádzke od roku 2007. Úlomky z motora poškodili aj krídlo lietadla, na ktorého palube cestovalo 459 pasažierov. Spoločnosť Qantas po tomto stiahla aj zvyšných šesť lietadiel typu A380 z letovej prevádzky.

 

Avšak týmto sa problémy pre spoločnosť Qantas neskončili, v piatok 05. 11. muselo núdzovo pristáť aj lietadlo typu Boeing 747. V oboch prípadoch išlo o lietadlá lietajúce na linke Singapur – Sydney. Na palube Boeingu bolo 430 pasažierov.

 

Oba stroje spoločnosti Qantas mali problémy s motorom Rolls-Royce. O prekontrolovanie motorov typu Trent 900 požiadal napokon aj samotný výrobca Rolls-Royce. Spoločnostiam, ktoré sú totiž vlastníkmi strojov A 380 s motormi Engine Alliance od General Electric a Pratt & Whitney sa tento problém, našťastie, vyhol.

 

A ako dopadla kontrola šiestich Airbusov A380 spoločnosti Qantas? Kontrola odhalila, že je potrebné vymeniť po jednom motore aj na ďalších dvoch lietadlách. Jeden motor bol totiž pokrytý olejovými škvrnami a na druhom sa našli isté abnormality. Každý z motorov kontrolovali 8 hodín.

 

 

Motory Rolls-Royce Trent 900 stoja asi 15 mil. USD, čo je dosť veľká suma, a pritom sa tieto motory nevyrábajú do zásoby a už dnes nie je dostatok ani motorov ani ich náhradných dielov.

 

Pokiaľ by sa spoločnosť Qantas rozhodla vymeniť motory od Rolls-Royce svojich lietadiel za nejaké iné, tak je to po technickej stránke možné, ale zabralo by to príliš veľa času. Dodávatelia motorov však leteckých spoločnostiam ručia za prípadné školy a a odborníci tvrdia, že Rolls-Royce za deň prestoja strojov A380 platí leteckej spoločnosti náhradu okolo 200 000 USD, čo teda tiež nie je najmenšia čiastka.

 

Nemecký denník Financial Times Deutschland reprodukoval slová šéfa Qantasu Alana Joyca, ktorý sa vraj 6.11. vyjadril, že predpokladá, že Airbus A380 sa dostane po bezpečnostnej skúške znova do vzduchu aj s pasažiermi.

 

Verme, že odborníci vedia, čo robia a nevystavia pasažierov lietadiel žiadnemu nebezpečenstvu..© 1998-2016. Všetky práva vyhradené.          Všeobecné obchodné podmienky  |  Ochrana údajov  |  Kontakt

IATA accredited agent