Call centrum
02 4445 7777
PO-PIA: 9:00-17:00, SO-NE: zatvorené

Testovanie na COVID-19 ako bežná súčasť cestovania?

01.10.2020
« späť
covid-19-testovanie.jpg

Rýchle a spoľahlivé testy pred každým odletom by sa už čoskoro mohli stať bežnou rutinou na letiskách po celom svete, tak ako check-in či bezpečnostná kontrola. Ak by sa takýto postup stal realitou, opäť by sa mohlo naštartovať aj slobodné cestovanie. Medzinárodné združenie leteckých dopravcov dokonca navrhuje, aby boli tieto testy hradené jednotlivými štátmi.

S nápadom testovania na letisku prišli ešte na začiatku pandémie dubajské aerolinky Emirates, ktoré pred každým odletom testovali všetkých cestujúcich, vrátane posádky. Vtedajšie rýchlotesty však neboli dostatočne spoľahlivé a letecká spoločnosť túto iniciatívu stopla. V súčasnosti sa však ukazuje, že práve testovanie na letiskách by mohlo byť tou správnou cestou na opätovné naštartovanie leteckého priemyslu a cestovného ruchu v celosvetovom meradle, čo by si však vyžadovalo medzinárodnú dohodu. Práve letecký priemysel zažíva v súčasnosti najväčšiu krízu od teroristických útokov na newyorské dvojičky 11. septembra 2001. Testovanie na COVID-19 sa tak už čoskoro môže stať bežnou praxou, ako to bolo i v prípade sprísnených bezpečnostných kontrol po spomínaných útokoch na dvojičky.

Pilotné projekty spúšťajú viaceré aerolínie

Testovanie pred odletom, prípadne po návrate z rizikovej krajiny, začali ponúkať už aj niektoré letecké spoločnosti. Počas leta spustili pilotný projekt testovania cestujúcich prichádzajúcich na letisko v nemeckom Frankfurte aj aerolinky Lufthansa. Testovanie bolo zadarmo a dokázalo presne odhaliť všetkých infikovaných, ktorí následne putovali do izolácie. Je veľmi pravdepodobné, že práve Lufthansa Group zavedie testovanie na COVID-19 ako súčasť odletovej procedúry skôr, ako sa to stane štandardom po celom svete. V správe zverejnenej na oficiálnych stránkach Austrian Airlines sa spomína, že pilotný projekt vyskúša Lufthansa pod značkou rakúskych aeroliniek, ktoré operujú aj na letisku vo Viedni.

„Je pre nás veľmi dôležité objasniť, že pokiaľ ide o zdravie, nemôžu existovať žiadne rozdiely v cestovných triedach. Testovacie riešenie, ktoré chceme ponúknuť, by preto malo byť v budúcnosti k dispozícii všetkým cestujúcim – bez ohľadu na ich triedu,“ vyjadrila sa hovorkyňa rakúskych aeroliniek Tanja Gruberová.

Testovanie ako cesta k obnoveniu leteckého priemyslu

Testovanie na koronavírus začala cestujúcim ponúkať v polovici septembra aj letecká spoločnosť United Airlines na linke zo San Francisca na Havaj. Rýchlotesty poskytnú výsledok už do 15 minút a podľa aeroliniek sú vhodným spôsobom, ako sa vyhnúť prípadnej karanténe alebo iným cestovateľským obmedzeniam.

Medzinárodné združenie leteckých dopravcov (IATA) odporúča zavedenie testovania na COVID-19 pred odletom všetkým krajinám s medzinárodnými letiskami, pričom zodpovednosť za platbu by mohli poniesť vlády jednotlivých krajín. Verejnosť by tak bola ochránená a vznikol by priestor na zotavenie sa leteckého priemyslu.  

Akciové letenky s Austrian Airlines

         

© 1998-2016. Všetky práva vyhradené.          Všeobecné obchodné podmienky  |  Ochrana údajov  |  Kontakt

IATA accredited agent