Call centrum
02 4445 7777
PO-PIA: 9:00-17:00, SO-NE: zatvorené

Sú turbulencie nebezpečné a čo ich vlastne spôsobuje?

06.07.2020
« späť
What-is-Turbulence-Does-it-Pose-Any-Danger-to-Safety.jpg

Lietanie patrí k najbezpečnejším spôsobom cestovania. Niektorým ľuďom však lietanie znepríjemňuje strach, a to najmä z turbulencií, preto si o nich v dnešnom článku povieme viac - ako vznikajú a či sú pre cestujúcich nebezpečné. Podrobnosti vám prezradí pilot leteckej spoločnosti British Airways, Steve Allright, ktorý počas svojej kariéry zažil už mnoho turbulencií.

Mnohí cestujúci majú pri nástupe do lietadla veľký strach z turbulencií, pretože v nich vyvolávajú pocit nebezpečia spojeného s predstavou pádu lietadla. Napriek tomu, že sa pasažieri môžu pri silných turbulenciách zraniť, pravdou je, že turbulencie nebývajú príčinou pádu lietadla. V prípade, že pasažieri dodržia bezpečnostné opatrenia, nemajú dôvod na strach. Palubný personál vždy cestujúcim odporúča mať zapnuté bezpečnostné pásy po celú dobu trvania letu, tak ako majú aj samotní piloti. Pokiaľ trpíte strachom z turbulencií, majte aj vy svoj bezpečnostný pás zapnutý.

Čo spôsobuje turbulencie?

Existuje množstvo príčin, prečo turbulencie vznikajú. Skúsení piloti ale všetky poznajú. Pri každom lete, ktorý absolvujem, očakávam, že sa prejavia turbulencie. Je to podobné, ako keď cestujete autom a narazíte na niekoľko výmoľov na vozovke. Turbulencie nepovažujem za nebezpečné aj napriek tomu, že sú pre pasažierov nepríjemné. Sú súčasťou lietania a nie je dôvod na zbytočné obavy." tvrdí Steve Allright.

Základným elementom, ktorý ovplyvňuje vznik turbulencií, je počasie, pričom platí, že rôzne aspekty počasia môžu spôsobiť rôzne typy turbulencií. Pravdepodobne najčastejšia forma turbulencie, ktorú môžu cestujúci zažiť, je tzv. Clear Air Turbulance, známa aj pod skratkou CAT.

Je možné sa turbulenciám vyhnúť?

Ako uvádza pilot Steve Allright, v prípade turbulencií typu CAT existujú určité spôsoby, ako im predchádzať. Nie je ich síce možné dopredu vidieť, ani zaznamenať na žiadnom radare, piloti sa však obvykle spoliehajú na informácie od pilotov ostatných lietadiel. Vedia sa navzájom spojiť alebo informovať cez kontrolnú vežu. Na základe týchto informácií sa môžu turbulenciám vyhnúť.

Aké typy turbulencií poznáme?

Členovia posádok po celom svete sa zhodli na troch rôznych typoch turbulencií - slabé, stredne silné a silné.

Pre cestujúcich, ktorí majú strach z lietania, môže byť aj slabá turbulencia veľmi nepríjemná, avšak je úplne neškodná a deje sa každý deň.

Ani stredne silné turbulencie nie sú pre pilotov ničím neobvyklým a stretávajú sa s nimi skoro každých tisíc nalietaných hodín. Tento typ turbulencie trvá spravidla 10 až 15 minút, v niektorých prípadoch to však môže byť aj niekoľko hodín. Stredne silná turbulencia môže mať za následok napríklad vyliatie nápojov na palube, čo je síce pre cestujúcich nepríjemné, ale napriek tomu je let stále bezpečný.

Pilot Steve Allright hovorí, že počas svojej kariéry nalietal asi 10 tisíc hodín, ale silnú turbulenciu zažil iba v trvaní päť minút. Napriek tomu, že sú silné turbulencie nepríjemné, nie sú nebezpečné.


© 1998-2016. Všetky práva vyhradené.          Všeobecné obchodné podmienky  |  Ochrana údajov  |  Kontakt

IATA accredited agent