Call centrum
02 4445 7777
PO-PIA: 9:00-17:00, SO-NE: zatvorené

Zmena pravidiel povolených tekutín v príručnej batožine?

15.03.2011
« späť
batozina-kupena.jpg

V médiách sa prednedávnom objavili správa o zmiernení pravidiel povolených tekutín, ktoré môžete prepravovať v lietadle v príručnej batožine.

Európska komisia sa vyjadrila, že do roku 2013 plánuje úplné zrušenie obmedzení maximálnych povolených tekutín v príručnej batožine. Zákaz prevážania viac ako 100 ml tekutín v jednej fľaštičke (max. počet prepravovaných tekutín je 10 takýchto fľaštičiek, čiže max. 1 liter), bol zavedený v roku 2006. V tomto roku bol totiž zmarený pokus teroristického útoku, kedy chceli teroristi prepašovať na palubu lietadla tekuté prísady na výrobu výbušniny.

 

 

Po tomto incidente bola na istý čas úplne zakázaná preprava tekutín v príručnej batožine. Všetko toto však malo za následok nervozitu cestujúcich, a tiež zdĺhavý proces vybavovania. Po istom čase sa tento úplný zákaz zmiernil na vyššie uvedený limit – max. 1 liter tekutín balený po 10 fľaštičkách.

 

 

 

A čo bolo vôbec podnetom na to, aby sa začalo o upustení od podmienok prepravy tekutín vôbec uvažovať? Vraj bolo skonštruované nové strojové zariadenie, ktoré by malo byť schopné urobiť detekčnú kontrolu cestujúcich a batožiny. Ak by začalo platiť nové nariadenie Európskej komisie, pre cestujúcich by znamenalo aj to, že by sa nemuseli ani počas prestupov zbaviť tekutín, ktoré si zakúpili v duty free obchodoch.

 

 

Aj predseda British Airways Martin Broughton sa vyjadril, že opatrenia, ktoré platia sú nadbytočné a je tiež za ich zrušenie.

 

 

Minister dopravy UK Philip Hammond pripustil, že niekedy bola kontrola cestujúcich až nadbytočná. Nový prístroj by mohol eliminovať riziká, Hammond však nie je za zrušenie bezpečnostných štandardov, ale za ich väčšiu pružnosť.

 

 

 

Šéf ochranky BBA Ian Hutcheson však dvíha varovne prst a myslí si, že predvídateľné bezpečnostné opatrenia len nahrávajú teroristom, pretože im dávajú čas na predprípravu.

 

 

 

Ktovie, ako sa nakoniec celá táto situácia vyvinie. Hlavne v čase, kedy sa aj počas „prísnych“ bezpečnostných opatrení neraz podarí na palubu lietadla prepašovať veci, ktoré tam vôbec nepatria.


Podobné články


© 1998-2016. Všetky práva vyhradené.          Všeobecné obchodné podmienky  |  Ochrana údajov  |  Kontakt

IATA accredited agent