Call centrum
02 4445 7777
PO-PIA: 9:00-17:00, SO-NE: zatvorené

Lietajúce taxíky sa už čoskoro stanú v Dubaji realitou

23.02.2023
« späť
lietajuci-taxik.jpg

V megalomanskom Dubaji je možné naozaj všetko. Spoločnosť Eve Holding vyrábajúca elektrické lietadlá spojila svoje sily s leteckým dopravcom Falcon Aviation Services, aby spoločne vytvorili 35 lietajúcich taxíkov. Cieľom je zavedenie leteckej mobility v Dubaji.

Už v roku 2017 sa v Dubaji testovalo prvé lietajúce vozidlo bez vodiča s názvom Autonomous Air Taxi. Odvtedy prešli prototypy týchto dopravných prostriedkov mnohými vylepšeniami. Zavedenie lietajúcich taxíkov by sa tak malo stať realitou už v roku 2026. Premiér Spojených arabských emirátov, šejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum, nedávno na svojom twitterovom účte ohlásil najnovšie správy o vývoji vzdušných taxíkov: „Dnes sme schválili návrh nových staníc leteckých taxíkov v Dubaji, ktorý začne fungovať do troch rokov.“

Mesto sa na zavedenie leteckej taxi služby pripravuje budovaním infraštruktúry vo forme tzv. vertiportov, teda špeciálnych pristávacích plôch. Ako povedal generálny riaditeľ spoločnosti Dubai Roads and Transport Mattar Al Tayer: „Tieto stanice sa budú hladko kombinovať s inými druhmi dopravy,“ Takéto vertiporty v budúcnosti nájdeme napríklad aj pri medzinárodnom letisku. Dubaj sa tak stane prvým mestom s plne rozvinutou sieťou vertiportov. So stanicou metra Emirates bude terminál spojený cez klimatizovaný most. Maximálna rýchlosť, ktorú budú taxíky dosahovať, by mala byť 300 km za hodinu, maximálny dolet počíta s 240 kilometrami. Jeden vzdušný taxík bude môcť naraz prepraviť najviac štyroch cestujúcich.

Podľa plánov by mala prvotná sieť vertiportov spájať štyri hlavné časti Dubaja: Dubajské medzinárodné letisko, Palm Jumeirah, Downtown Dubai a Dubai Marina. Aby bola prevádzka lietajúcich taxíkov efektívna a bezpečná, dubajský úrad pre cesty a dopravu špecifikuje potrebné vybavenie, načrtne trasy letu a určí miesta vzletu a pristátia.

    

Akciové letenky do Dubaja

              


© 1998-2016. Všetky práva vyhradené.          Všeobecné obchodné podmienky  |  Ochrana údajov  |  Kontakt

IATA accredited agent