Call centrum
02 4445 7777
Po-Pia: 9-18:00, Sob: 10-13:00

Štrajky rušia niektoré lety

12.06.2013
« späť
ilustračná foto
ilustračná foto

Zamestnanci riadenia letovej prevádzky v 11-tich krajinách EÚ sa dnes zapojili do protestu proti návrhu Európskej komisie, ktorý hovorí o zjednotení vzdušného priestoru nad úniou.

Protesty a štrajky majú trvať do štvrtka, 13. júna. Už včera začali stávkovať pracovníci letového riadenia vo Francúzsku, čo spôsobilo zrušenie cca 1800 letov. Boli zrušené aj lety spoločnosti Ryanair na francúzske letisko Paríž - Beauvais, na ktoré sa lieta aj z Bratislavy či Budapešti. Dnes sa k nim mali pridať i kolegovia z 10-tich krajín, čo by mohlo spôsobiť problémy s leteckou dopravou po celej Európe.

Napríklad nemecká letecká spoločnosť Lufthasa už musela zrušiť cca 180 letov medzi Nemeckom a Francúzskom. Odborový zväz francúzskych zamestnancov riadenia letovej prevádzky (SNCTA) plánoval dlhší štrajk, skrátili ho však o jeden deň.

Európska komisia chce svojím návrhom skrátiť letové vzdialenosti a ušetriť európskym leteckým spoločnostiam miliardy eur ročne. Cestujúcim by sa zas mali znížiť ceny leteniek. Zamestnanci však majú strach z budúceho rušenia pracovných miest, čo je aj hlavný dôvod ich štrajkov a protestov.

Eurokomisár Siim Kallas však tvrdí, že pracovníci nemajú na nepokoj žiadny dôvod. Zmeny by podľa jeho slov mali vstúpiť do platnosti cca v roku 2020 a mali by priniesť skôr nárast pracovných miest, ako ich rušenie. Návrh komisie musia prerokovať členské štáty a Európsky parlament, celý proces môže trvať aj viac ako rok. Návrh má prispieť k liberalizácii leteckej dopravy v rámci tzv. jednotného európskeho neba. Európske systémy kontroly prevádzky by sa mali zlúčiť do jedného plne koordinovaného európskeho vzdušného priestoru, čím by sa malo obmedziť preťaženie letísk, oneskorenie letov a mali by sa znížiť emisie oxidu uhličitého.


Podobné články


© 1998-2016. Všetky práva vyhradené.          Všeobecné obchodné podmienky  |  Ochrana údajov  |  Kontakt

IATA accredited agent