Call centrum
02 4445 7777
Po-Pia: 9-18:00, Sob: 10-13:00

Zverili by ste svoje auto robotom? Francúzske letisko ich využíva na parkovanie

06.05.2019
« späť
parkovanie-aut-francuzsko.jpg

Cestujúci na francúzskom letisku Lyon-Saint Exupéry majú po novom možnosť využívať na parkovanie svojich áut roboty. Startup Stanley Robotics rozmiestil štyri parkovacie roboty na jednom z letiskových parkovísk.

Cestujúci po príchode na letisko nechajú svoje autá v boxoch v garáži a roboti si ich prídu následne vyzdvihnúť. Parkovací roboti vyzerajú ako z filmu Star Wars a na svoju prácu používajú vysokozdvižný vozík, aby autá mohli efektívne presunúť do parkovacích miest. Stanley Robotics tvrdí, že táto metóda umožňuje šetrenie priestoru, keďže tento systém umožňuje parkovanie áut bližšie pri sebe.

Systém aktívne využíva informácie o letoch, aby zistili, kedy sa majiteľ auta vracia a bude potrebovať svoje auto. Každé auto je vrátené do priradeného boxu, takže majitelia nemusia bezcieľne chodiť a hľadať ich v preplnených parkoviskách.

Aké sú ďalšie plány startupu, a či uvedie robotov do prevádzky aj na iných letiskách, ešte nie je známe. Testy sa uskutočnili už aj na letisku Charles de Gaulle v Paríži a na nemeckom letisku v Düsseldorfe. Naplánované sú aj testy na letisku Gatwick v Anglicku.

Čo prinesie v tomto smere budúcnosť je otázne – s príchodom autonómnych áut sa už budú možno parkovať aj sami, aj bez pomoci ľudí či ďalších robotov.© 1998-2016. Všetky práva vyhradené.          Všeobecné obchodné podmienky  |  Ochrana údajov  |  Kontakt

IATA accredited agent