Call centrum
02 4445 7777
Po-Pia: 9-18:00, Sob: 10-13:00

Celonárodný letecký štrajk vo Francúzsku

08.02.2012
« späť
air-france.JPG

6. februára 2012 sa začal 4-dňový celonárodný štrajk pilotov, letového a letiskového personálu proti vládnej reforme pracovného trhu.

Odbory protestujú proti návrhu zákona, ktorý už schválila poslanecká snemovňa a rokuje o ňom aj Senát. V návrhu sa píše, že pracovníci leteckej dopravy musia oznámiť štrajk 48 hodín pred jeho začatím. Takto to vo Francúzsku funguje napríklad pri štrajkoch v železničnej doprave. Pracovníkom leteckej dopravy sa však tento návrh vôbec nepáči a považujú ho za zásah do práva na štrajk.

Ako to už býva, tak štrajk v letectve sa nezaobíde bez zrušených letov a inak to nie je ani teraz. Hoci spočiatku letecká spoločnosť Air France tvrdila, že zrušených bude minimum letov, posledné správy informujú o tom, že práve táto letecká spoločnosť odbavila len polovicu svojich diaľkových letov.

Počas druhého dňa štrajku bolo zrušených  40% letov z veľkých medzinárodných letísk Orly a Charlesa de Gaulle. Zrušených či preložených bolo teda min. 100 letov. Medzi zrušenými boli napr. lety do Milána, Marseille či Sofie. Podľa posledných správ sa do štrajku zapojilapolovica pilotov leteckej spoločnosti Air France.

Protestuje približne 200 odborárov, ktorí sa pohybujú medzi terminálmi na letisku Charlesa de Gaulla a mávajú vlajkami. Na priebeh štrajku dohliada poriadková polícia.

Nie každá letecká spoločnosť bola na štrajk pripravená, v médiách sa objavili správy, že napr. EasyJet musel zrušiť 5 letov, nakoľko nebol dostatok personálu, aby tieto lety obslúžil.

Štrajk sa dotkol veľkého množstva cestujúcich, pričom práve ich práva sa, podľa slov ministra dopravy Thierryho Mariani, snaží nový zákon chrániť a vláda ho neplánuje stiahnuť.

Pokiaľ teda patríte k tým, ktorým bol let v dôsledku štrajku zrušený, prajeme veľa trpezlivosti.© 1998-2016. Všetky práva vyhradené.          Všeobecné obchodné podmienky  |  Ochrana údajov  |  Kontakt

IATA accredited agent