Call centrum
02 4445 7777
Po-Pia: 9-18:00, Sob: 10-13:00

Francúzske štrajky naberajú na sile

21.10.2010
« späť
air-france1-peter.jpg

Viaceré média dnes informovali, že štrajkujúci zamestnanci ropnej rafinérie a prístavu zablokovali prístup na letisko v Marseille. Štrajk je namierený proti dôchodkovej reforme francúzskeho prezidenta.

Od skorého rána blokovalo prístupovú cestu k letisku v Marseille približne 500 pracovníkov rafinérie l´Etang-de-Beurre a  štrajkujúcich zamestnancov aerolínií a pošty.

 

Medhi Rachid z odborovej organizácie CGT v rafinérii Bouches-du-Rhône informoval agentúru Reuters, že na parkovisko letiska sa nedostanú žiadne vozidlá.

 

Paralyzované zostávajú naďalej aj všetky rafinérie, štrajkujú tiež mnohé sklady pohonných hmôt, čo spôsobuje, že štvrtina čerpacích staníc nie je zásobovaná. Štrajky tak naďalej narúšajú leteckú aj železničnú dopravu.

 

 

V utorok, 19.októbra bola zrušená polovica letov z parížskeho letiska Orly a tretina letov z ostatných letísk. Tento štrajk ochromil sčasti aj letisko Roissy-Charles de Gaulle v Paríž. Aerolinky museli kvôli štrajku v utorok znížiť počty letov.

 

Minulý týždeň sa k protestujúcim pridali aj študenti stredných a vysokých škôl. Mladí ľudia zapaľovali autá, rozbíjali sklá a hádzali kamene do policajtov pred školou na predmestí Paríža.

 

Štrajkujúci protestujú proti penzijnej reforme, ktorá by zvýšila odchodový vek do dôchodku na 62 rokov a proti úsporným opatreniam vlády prezidenta Nicolasa Sarkozyho.

 

O ďalšom postupe odborov sa rozhodne dnes popoludní. Bernard Thibault, šéf najväčšej odborovej ústredne CTG, sa však vyjadril, že nakoľko vláda neustupuje, nie je dôvod aby sa protesty skončili, dokonca uviedol, že je potrebné vyvinúť masovejšie akcie. Prezident Sarkozy však považuje dôchodkovú reformu považuje za prioritu svojho reformného programu a protesty proti nej sú pre neho vraj výzvou.

 

Tak uvidíme, ako to celé nakoniec dopadne a kto bude tým „múdrejším“, ktorý ustúpil.


Podobné články


© 1998-2016. Všetky práva vyhradené.          Všeobecné obchodné podmienky  |  Ochrana údajov  |  Kontakt

IATA accredited agent