Call centrum
02 4445 7777
Po-Pia: 9-18:00, Sob: 10-13:00

V Bratislave pristávali kvôli búrke lietadlá smerujúce do Viedne

09.08.2012
« späť
ilustračná foto
ilustračná foto

Búrková činnosť nad západným Slovenskom v noci zo soboty (4.8.) na nedeľu (5.8.) zmenila pôvodné pristávacie miesto šiestim leteckým linkám.

Lietadlá namiesto vo Viedni pristáli v Bratislave. Päť z nich po ukojení sa poveternostnej situácie vzlietlo a pristálo v Schwechate. Dovtedy cestujúci zostali v lietadlách alebo v tranzitnej zóne, kde mohli využívať všetky služby terminálu. Letecké spoločnosti dali následne pokyn svojim posádkam a tie cestujúcich prepravili do Viedne.

Okrem linky spoločnosti Lauda Air (skupiny Austrian Airlines)... Posádka totiž po určitom čase kázala všetkým 189-tim cestujúcim, aby si vystúpili, ako dôvod uviedli bezpečnosť. Posádka totiž prekročila pracovný čas a odmietla v ceste pokračovať.

Cestujúci tak zostali na letisku. Hovorkyňa bratislavského letiska Dana Madunická sa vyjadrila, že kapitán letu z Tenerife OS 9254 rozhodol o presune pasažierov do príletového terminálu C a o využití pozemnej dopravy na ich prevoz do Viedne.

Avšak letecká spoločnosť Austrian Airlines nezorganizovala žiadnu pozemnú dopravu a vraj dokonca letisko ani nepožiadala o zabezpečenie občerstvenia pre svojich cestujúcich. Hovorkyňa letiska tvrdí, že cestujúci boli neustále informovaní v angličtine aj nemčine o tom, čo sa deje a takisto mali možnosť kedykoľvek hovoriť s pracovníkmi letiska, ktorí im boli k dispozícii.

Letisko vraj postupovalo presne podľa pokynov od leteckej spoločnosti Austrian Airlines, dokonca im nad rámec svojich kompetencií poskytlo čísla na sloveské taxi služby a pomáhalo im zabezpečiť dopravu. Terminál C je vybavený dostatočným počtom sociálnych zariadení a aj pre imobilných cestujúcich.

Pohľad dotknutých je však iný. Tvrdia, že na letiskových toaletách nemali ani mydlo a toaletný papier, nedostalo sa im potrebných informácií a všade vládol chaos. Keďže v nočných hodinách už nepremávali ani vlaky či busy a taxíky boli vyťažené, niektorí si objednávali taxík priamo z Rakúska.

Hovorca skupiny Austrian Airlines Peter Thier, priznáva chybu a vraj malik byť všetkým klientom zabezpečené taxíky. Vyzval cestujúcich, aby sa prihlásili prostredníctvom elektronickej pošty. Sľúbil im vrátenie výdavkov v podobe 150 eurovej poukážky. To sa však cestujúcim máli a tvrdia, že podľa rakúskeho nariadenia im má spoločnosť vrátiť výdavky a plus k tomu ponúknuť 600€ ako odškodné.

Kde je pravda, nevieme. Isté je, že bratislavské letisko tak zažilo trochu rozruchu. A aby toho nebolo málo, tak na ústupe búrky udrel ešte aj blesk do jedného z kontajtnerov s batožinou nešťastného letu OS 9254 z Tenerife. Zamestnanec obsluhujúci kontajnerový nakladač bol prevezený do nemocnice, našťastie sa mu nič vážne nestalo a v pondelok bol prepustený do ambulantnej starostlivosti.

Tomu sa vraví, keď sa darí, tak sa darí...© 1998-2016. Všetky práva vyhradené.          Všeobecné obchodné podmienky  |  Ochrana údajov  |  Kontakt

IATA accredited agent