Call centrum
02 4445 7777
PO-PIA: 9:00-17:00, SO-NE: zatvorené

Madeira, ostrov farieb a kvetinových záhrad

28.09.2016
« späť
Madeira-letenky.jpg

Madeira je portugalský ostrov plný zelene a nádherných kvetinových záhrad. Jeho drsné svahy sa zvažujú do vĺn Atlantického oceána a vyúsťujú do úzkych uličiek hlavného mesta. Ťažko budete hľadať podobný ostrov, ktorý v sebe skrýva toľko rozmanitých krás a zaujímavostí.

Keďže Portugalci sú národ moreplavcov, ich koloniálne vplyvy nájdete po celom svete. Kúsok tohto sveta si priniesli aj na Madeiru. Koho by napadlo, že v srdci tohto Portugalského ostrova nájdete čínsku záhradu, africké sochy a orchidey z celého sveta.

PODNEBIE

Keď dorazíte na Madeiru, rozhliadnite sa. Vaše zrak upútajú odtiene zelenej farby, spolu s azúrovo modrou farbou oceánu. Nadýchnete sa sviežeho subtropického vzduchu. Na Madeire je príjemne, akoby tam bola stále jar. Občas svahy ostrova ovlažia kvapky dažďa a voda oceánu sa sčerí teplým Golfským prúdom. V horách sa schovávajú zhluky mrakov, ktoré zakryjú veľkolepé výhľady na hlavné mesto. V zime tu býva veterno, vlhko, no predsa teplo. Madeira je celoročnou destináciou a môže byť vhodná na dovolenku v akomkoľvek ročnom období. 

Vyhlad na mesto Funchal - Madeira

FUNCHAL

Najväčším a súčasne hlavným mestom na Madeire je Funchal. Prejsť sa po jeho uličkách je príjemným zážitkom. Vidíte historické budovy ešte z čias koloniálnych výprav Portugalcov. Úchvatný výhľad na mesto je z prístavného móla Ilhéu de Pontinha. Prístav spravil z mesta Funchal dôležité obchodné centrum. Prosperita mesta zaujala aj pirátov, proti ktorým sa Portugalci bránili výstavbou pevnosti.

Pevnost Funchal Madeira

Pevnost vo Funchal Madeira

Romantickú panorámu mesta si môžete vychutnať z vtáčej perspektívy v lanovke. Vyveziete sa na vrch Monte obklopený ďalšími nádhernými výhľadmi na záliv Funchal. Zachoval sa tu palác z 18. storočia, ktorý je dnes transformovaný na múzeá v okolí kúzelných záhrad a fontány.

Vyhlad na mesto Funchal

ZÁHRADY

Úrodné svahy ostrova skrývajú mnohé lákadlá a bohatú faunu a flóru. Mimoriadne krásne sú tropické záhrady s kvetinami z mnohých kútov sveta. Darí sa tu rastlinám z južnej Afriky, Brazílie a obdivovať môžete aj spleť dokonale udržiavaných tropických krovín. Prejsť sa Orchideovými záhradami je úžasným zážitkom. Pri prechádzke záhradami s rastlinami z rôznych kontinentov vám čas spestrí aj pozorovanie voľne žijúcich živočíchov. Záhrady Madeiry aj tie v čínskom štýle sa zaraďujú medzi najkrajšie na svete.

Cinske zahrady Madeira

Zahrady Madeira

Zahrady Madeira

LEVÁDY

Je to systém zavodňovacích kanálov, ktoré vedú vodu údoliami po celom ostrove. Sú to pozoruhodné stavby, vytesané do skál. Dnes sa využívajú na turizmus, keďže cestičky popri kanáloch sa stali výbornými turistickými chodníkmi.

levady Madeira

Neuveríte, že Púpava na Madeire dosahuje obrovské rozmery.

Pupava levady madeira

BAZÁRE A RYBIE TRHY

Madeirské bazáre a trhy ponúkajú ovocie a zeleninu, o ktorých sa nám ani nesnívalo. Niekoľko druhov sladučkých banánov, marakují, byliniek, mäsa.

Bazare na Madeire

Bylinky Madeira Bazare

Banány z Madeiry sú známe po celom svete, kvôli svojej kvalite a chuti. Tým sa na ostrove darí, keďže majú dostatok slnka a príjemnú klímu.

Ostrov je krásny kamkoľvek sa pozriete. Dokonca aj nakupovanie vám spríjemnia bohaté záhony kvetín priamo v tržnici. Sú farebné a v každom kútiku nájdete ten najčerstvejší tovar. Je tam radosť nakupovať.

Zdravé bylinky nájdete aj v takýchto trsoch a rôznych baleniach.

Ak ste dostali chuť na sušené ovocie, určite si pochutíte na bohatej ponuke.

Dobré jedlo viete nakúpiť aj na rybom trhu. Čerstvého tuniaka naporcujú priamo pre vašimi očami.

ryby madeira

CHOV RÝB

Takto sa chovajú ryby na Madeire. Plávajú v takýchto rezervoároch. Sú odstupňované podľa veľkosti od tých najstarších rýb po úplne najmladšie. Takýto chov rýb na znamená revolúciu, ktorú odštartovala práve Madeira.

madeira chov ryb

madeira chov malych ryb

NEZVYČAJNÝ DRUH DOPRAVY

Nazývajú ho prútené tobogány. Používali sa v minulom storočí ako dopravný prostriedok v meste Funchal. Ľudia sa v týchto prútených vozíkoch zvážali dole kopcom. Zaručene strhujúci zážitok a nech to vyzerá akokoľvek nezvyčajne, je to ekologický druh dopravy.

Neviete si predstaviť, ako sa dá jazdiť na vozítku bez kolies a pohonu? Je to celkom zábavné. Celú cestu dolu kopcom s vami bude sprievodca, ktorý bude v zákrutách udržiavať správny smer. Budete prekvapení, ale vozík dokáže nabrať slušnú rýchlosť. 

OCHUTNÁVKA VÍN

Pre tých, ktorých adrenalínová jazda po meste veľmi nenadchla, si môžu sadnúť na terasu a osladiť si život dúškami Sangrie. Alebo si vychutnať výborné portugalské vína.

vino madeira

FEST A ZÁBAVA V ULICIACH

Keď sa začne schyľovať ku festivalom, už aj tak pestré ulice sa ozdobia do kvetinových farieb.

Madeira festival

Madeira festival tanec

PLÁŽE A OCEÁN

Na pobreží sa nachádza veľké množstvo luxusných hotelov, ktoré majú aj svoje pláže. Tie sú upravené tak, aby bol oceán prístupnejší.

Oceán ponúka aj veľké množstvo atrakcií. Ako jazda na lodi, jazda na člnoch a plachetniciach.

Plachetnica madeira ocean

Plavba loďou znamená tiež výborný výhľad na pobrežie. Z oparu vystupujú vysoké kopce a posiate domčekmi a hotelmi.

Vyhlad na Madeiru z lode

Môžete si zaplávať s delfínmi, alebo pozorovať veleryby, ktoré občas priplávajú bližšie a pózujú fotografom na člnoch.

Delfiny Madeira

HORY

Vnútrozemie Madeiry je hornaté. Vysoké kopce sa týčia do výšky 1862 metrov nad hladinu oceánu. Treba sa pripraviť, že v horách býva chladnejšie a človek môže pozorovať, ako sa cez kopce prevaľuje hmla. Autom sa dostanete až do výšky 1818 m.n.m., čo je druhý najvyšší vrch pohoria. Vychutnajte si veľkolepé výhľady, na hory pri západe slnka a prekrásnu inverziu.

Hory vyhlady inverzia Madeira

Mnoho ďalších zaujímavostí z Madeiry sa nám do článku bohužiaľ nezmestilo. Preto vám určite odporúčame tento ostrov navštíviť. Objavíte ďalší rozmer rozmanitej európskej krajiny. Želáme šťastnú cestu a veľa krásnych zážitkov.

Ak ste sa nechali inšpirovať a radi by ste Madeiru navštívili aj vy, lacné letenky na Madeiru viete mať z Viedne za super cenu 146 Eur.

 © 1998-2016. Všetky práva vyhradené.          Všeobecné obchodné podmienky  |  Ochrana údajov  |  Kontakt

IATA accredited agent