Call centrum
02 4445 7777
PO-PIA: 9:00-17:00, SO-NE: zatvorené

Letecké spoločnosti sa búria proti rozhodnutiu Európskej únie

12.01.2012
« späť
orezany-3-ku-2.JPG

Nedávno sme vás informovali, že EÚ zavádza pre letecké spoločnosti poplatky za emisie. Ako sme už vtedy avizovali, nie všetkým leteckým spoločnostiam sa to páči.

Prvotné reakcie leteckých spoločností boli také, že klienti to na cenách leteniek nepocítia. Už vtedy mnohí ľudia reagovali, že o tomto tvrdení veľmi pochybujú. Ako prvá vyšla s pravdou von Lufthansa. Náklady na emisie prenesie na svojich cestujúcich tým, že zvýši ceny svojich leteniek. Logické.

Európsky systém obchodovania s emisnými kvótami totiž prišiel s tým, že náklady Lufthansy na tzv. emisné povolenky dosiahnu v roku 2012 približne 130 miliónov eur. Ceny leteniek sa však od nového roka nevzrástli, Lufthansa ich totiž stihla zvýšiť ešte v decembri, či príde aj k ďalšiemu rastu cien leteniek, nie je ešte známe.

Podľa rozhodnutia EÚ majú letecké spoločnosti aj priemyselné podniky od roka 2012 pridelené emisné kvóty, 85 % z nich pre rok 2012 dostali ešte letecké spoločnosti zadarmo, zvyšných 15 % si však musia dokúpiť.

Týmto počinom chce EÚ znížiť emisie v roku 2012 na 97% ročného priemeru z obdobia rokov 2004 – 2006 a v roku 2013 na 95%. Množstvo emisií z medzinárodnej leteckej dopravy sa podľa Bruselu zvyšuje rýchlejšie ako v iných oblastiach.

Proti rozhodnutiu EU sa búrili americké aerolínie
a najnovšie aj veľké čínske letecké spoločnosti. Združenie čínskych leteckých prepravcov (CATA) oznámilo, že členovia ich združenia sa do systému obchodovania s emisiami nezapoja. Čínske spoločnosti by totiž vstup do systému podľa výpočtov EU mal vyjsť ročne okolo 95 miliónov eur. EÚ však tvrdí, že ak CATA od rozhodnutia neustúpia, hrozí leteckým spoločnostiam tohto združenia pokuta a dokonca aj zákaz letov do krajín EÚ. Výška pokuty sa môže vyšplhať na sumy niekoľkonásobne vyššie akými by boli samotné náklady spojené so vstupom do systému.


Európska komisia neplánuje svoje pravidlá v oblastí emisií upraviť, ani udeľovať leteckým spoločnostiam výnimky. CATA zastupuje čínske letecké spoločnosti ako Air China, China Souther Airlines, China Eastern Airlines a Hainan Airlines.

Uvidíme, ako sa  k rozhodnutiu EÚ nakoniec postavia ostatné spoločnosti a aký dopad to celé bude mať na leteckú dopravu a pre cestujúcich.© 1998-2016. Všetky práva vyhradené.          Všeobecné obchodné podmienky  |  Ochrana údajov  |  Kontakt

IATA accredited agent