Call centrum
02 4445 7777
PO-PIA: 9:00-17:00, SO-NE: zatvorené

Už sa vám vrátili peniaze za zrušené lety kvôli výbuchu sopky?

09.07.2010
« späť
sopka-v-chile-_pm_.jpg

Zrušené lety, nedočkaví cestujúci, hľadanie alternatívnej dopravy. Aj tak vyzerala situácia po tom, čo sa k životu prebudila islandská sopka Eyjafjallajökull. Letecké spoločnosti sa snažia odškodniť klientov. Patríte aj vy k tým, ktorých sa táto situácia týka?

Islandská sopka Eyjafjallajökull svojou činnosťou poriadne zamiešala karty obrovskému množstvu cestujúcich po celom svete, ktorým boli lety zrušené, či zmenené a museli stráviť niekoľko dní na letiskách, kým sa dostali do vytúženého cieľa. Viacerí museli využiť náhradné formy dopravy, pretože bolo v nedohľadne či a ako sa bude lietať. Našťastie sopka sa koncom mája  upokojila a prestala chrliť prach, otázne však je dokedy?

 

Ak aj vy patríte k tomu množstvu ľudí, ktorých sa táto situácia dotkla, určite ste už kontaktovali vášho predajcu leteniek či leteckú spoločnosť a informovali sa o možnosti refundácie nákladov za nevyužitú letenku, prípadné preplatenie zvýšených nákladov, ktoré boli spojene s náhradnou dopravou.

 

Mesiac po tom, čo sopka ochromila leteckú dopravu na celom svete, už mnohí poškodení cestujúci dostali svoje peniaze späť. Ti, ktorí ešte peniaze nedostali, sú nedočkaví. Letecké spoločnosti nepredpokladali taký obrovský dopad asi týždňového zrušenia letov a snažia sa všetky žiadosti o vrátenie urgentne riešiť.

 

Bohužiaľ mnohé sú ešte stále v štádiu spracovania, vzhľadom k veľkému množstvu žiadostí im trvá dlhšie, kým všetky žiadosti spracujú. No netreba sa obávať, lebo letecké spoločnosti každý deň posielajú peniaze poškodeným klientom.

 

Ak vám boli zrušené všetky úseky letenky, tak vám vrátia plnú sumu, ktorú ste uhradili. V prípade, že vám bola zrušená len polovica trasy, tak neočakávajte, že sa vám vždy vráti presná polovica sumy za letenku. Mohli ste mať totiž takú letenku, keď každý úsek trasy bol inej cenovej tarify. Preto sa nevracia polovica letenky, ale len suma za daný úsek, ktorý sa neletel. Tento systém oceňovania používajú hlavne nízkonákladové spoločnosti ako Ryanair, Wizzair, Easy Jet, či Air Berlin, Fly Niki, a pod.

 

Sopka Eyjafjallajökull sa v apríli len prebudila k životu, preto je len otázkou času kedy sa situácia zrušených letov zopakuje, no dúfajme,an že v menšom rozsahu.© 1998-2016. Všetky práva vyhradené.          Všeobecné obchodné podmienky  |  Ochrana údajov  |  Kontakt

IATA accredited agent