Call centrum
02 4445 7777
PO-PIA: 9:00-17:00, SO-NE: zatvorené

Zvieratá na palube lietadla. Fenomén, ktorému sa letecké spoločnosti bránia.

13.07.2010
« späť
zviera-na-palube-kupena.jpg

Ak ste majiteľom nejakého domáceho miláčika, tak by ste ho určite mali radi so sebou všade. Lenže, čo ak sa niekam potrebujete prepraviť lietadlom? Existujú letecké spoločnosti, ktoré umožnia cestovať aj vášmu zvieratku? Ak áno, za akých podmienok?

Pri svojej práci sa veľmi často stretávam s požiadavkou klienta na prepravu štvornohého miláčika na palube lietadla. Pýtate sa, či je to vôbec možné? Niekedy áno a niekedy nie. Závisí to v prvom rade od danej leteckej spoločnosti, ktorá vás má prepraviť.

Nízkonákladoví prepravcovia, napríklad Ryanair, neumožňujú prepravu zvieraťa vôbec.

Veľké, klasické spoločnosti to umožňujú iba niektoré a nie na všetky lety.

 

Ako to teda vlastne funguje? V prvom rade je nutné vykonať rezerváciu na pasažiera. Je dobré sa ešte pred rezerváciou telefonicky, prípadne mejlom informovať u prepravcu alebo agentúry, či má prepravu zvierat povolenú v prepravných podmienkach. Následne je nutné požiadať o povolenie na prepravu zvieraťa, kde je nutné udať hmotnosť a približné rozmery prepravnej klietky, ktorá sa musí dať vložiť pod sedadlo cestujúceho. Zviera musí mať svoj zdravotný pas, v ktorom musia byť zaznačené všetky potrebné očkovania. Niektoré štáty vyžadujú implementáciu elektronického čipu zvieraťa.

 

Pýtate sa čo to stojí? Lacné to nie je. V priemere je to 10 €/kg prepravovaného zvieraťa. Preto sa niekedy stávajú i kuriózne situácie, kedy letenka pre pasažiera stojí 80 € a letenka pre mačičku typu Garfield i 100 €. Výnosné, však? Avšak čo by ste neurobili pre svojho miláčika, že? I napriek tomu sa letecké spoločnosti viac a viac bránia preprave zvierat. Dôvody? Sú nimi rôzne komplikácie, ktoré môžu nastať počas letu a ďalším dôvodov je to, že  nie každý pasažier môže mať pre vášho miláčika na palube lietadla pochopenie.© 1998-2016. Všetky práva vyhradené.          Všeobecné obchodné podmienky  |  Ochrana údajov  |  Kontakt

IATA accredited agent