Call centrum
02 4445 7777
PO-PIA: 9:00-17:00, SO-NE: zatvorené

Kuriozity z letiskových kontrol

04.11.2015
« späť
titulka.jpg

Pokiaľ sa na svoju dovolenku chystáte letecky, všetko pre vás začína už na letisku. Avšak nie každý začiatok je podľa predstáv cestujúcich, najčastejšie z dôvodu bezpečnostných kontrol. Tieto opatrenia však slúžia pre dobro cestujúcich, nie sú vymyslené za účelom pokazenia dobrej nálady cestujúcich. Zozbierali sme pre vás niekoľko tipov, na čo by ste sa mali pripraviť ešte pred odletom.

1. Pri cestovaní s malými deťmi do 2 rokov je možné vziať na palubu materské mlieko v ľubovoľnom objeme, kojeneckú výživu, a pod. tekutiny. Od februára roku 2014 už neplatí, že musia byť v nádobách, ktorých objem nepresiahne 100ml. Takisto už mamičky nemusia stravu a tekutiny ochutnávať, keďže letiská sú vybavené špeciálnymi prístrojmi na detekciu týchto tekutín.

2. Letisko Bena Guriona v Tel Avive patrí medzi najstráženejšie letiská na svete. Bezpečnostné zložky tu venujú dostatok času kontrolným otázkam a tvrdia, že často otázky odhaľujú efektívnejšie ako napríklad scannery počas kontroly. Národná letecká spoločnosť El Al má špeciálne zmluvy s letiskami po svete. Po prílete a pred odletom sú lietadlá spoločnosti sprevádzané vozidlami bezpečnostnej služby daného letiska. Fotiť stroje spoločnosti je zakázané.

 

3. V prípade ciest na blízky východ sa odporúča mať cestovný pas, v ktorom sa nenachádza izraelská pečiatka. V prípade, že máte v pase pečiatku z Izraela, môže vám byť zamietnutý vstup do krajín tejto oblasti.

4. Podľa štatistík si na veľkých letiskách na kontrole postojíte približne 16 minút. Na stredných to trvá 15 a na menších letiskách okolo 13 minút.

 

5. Počas balenia cestujúci často zabúdajú na bezpečnostné obmedzenia a do svojej batožiny si pribalia rôzne nepovolené predmety. Medzi predmetmi zhabanými pri bezpečnostnej kontrole sa našli napríklad nože, podomácky vyrobené autobusy, tehla zlata v hodnote 10 mil. dolárov alebo aj živé hady.

 

6. Predtým ako bratislavské letisko M.R. Štefánika otvorilo nové terminály malo vo vstupnej hale vystavené akvárium s predmetmi, ktoré boli cestujúcim odobraté pri bezpečnostnej kontrole.

7. Niektoré letiská využívajú chemické kontroly, pri ktorých bezpečnostné zložky prejdú látkou po predmetoch a oblečení cestujúcich, následne tú látku vložia do skenera, ktorý určí či boli zachytené podozrivé chemické zložky, ktoré sa napríklad vyskytujú pri výrobe výbušnín.

 

8. Podľa najnovších bezpečnostných opatrení sú všetci cestujúci, ktorí letia do USA a Kanady povinní mať nabité všetky elektronické prístroje pred odletom. V prípade, že na letisku nevedia preukázať, že sú všetky ich prístroje funkčné, môže byť ich nástup do lietadla odmietnutý.


Podobné články

[Váš dovolenkový kalendár]
21.10.2016
Váš dovolenkový kalendár
2563 prečítaní
[Madeira, ostrov farieb a kvetinových záhrad]
28.09.2016
Madeira, ostrov farieb a kvetinových záhrad ...
4854 prečítaní
[Poplatky za batožinu spoločnosti Wizz Air]
30.08.2016
Poplatky za batožinu spoločnosti Wizz Air ...
3461 prečítaní
[Wizz Air - Ako sa mám zbaliť?]
26.08.2016
Wizz Air - Ako sa mám zbaliť?
7691 prečítaní
[Načasujte správne svoju cestu]
03.12.2015
Načasujte správne svoju cestu
2641 prečítaní

© 1998-2016. Všetky práva vyhradené.          Všeobecné obchodné podmienky  |  Ochrana údajov  |  Kontakt

IATA accredited agent