Call centrum
02 4445 7777
PO-PIA: 9:00-17:00, SO-NE: zatvorené

Načasujte správne svoju cestu

03.12.2015
« späť
cestovatelia.jpg

Každý správny cestovateľ, si svoju dovolenku poriadne naplánuje. Okrem správnej destinácie je dôležité zvoliť aj vhodný termín cesty. Väčšina destinácií je dostupných počas celého roka, aby ste si však mohli vychutnať svoju dovolenku čo najlepšie, pripravili sme pre vás niekoľko tipov, ako si správne načasovať svoju cestu počas hlavnej, nízkej, či mimo sezóny.

Hlavná sezóna

Leto je pre mnohých lákavým obdobím na cestovanie. Môžu však nastať drobné problémy ako je napríklad nutnosť vystátia radu na vstup do múzea, davy turistov pri známych pamiatkach a atrakciách, či výrazne zvýšené ceny.

 

Cestujte mimo hlavnej sezóny

Ak máte v pláne navštíviť niektorú z najnavštevovanejších turistických destinácií, necestujte v období medzi júlom a augustom. V júli a v auguste sú v mnohých európskych destináciách školské prázdniny. Ak si však chcete vychutnať pekné letné počasie, vyberte si termíny cesty na začiatku alebo na konci hlavnej sezóny, napríklad v septembri.

 

Navštívte miesta, kam iní necestujú.

Ak chcete ušetriť, pred cestou si preverte ceny vstupov do obľúbených pamiatok. Môže sa stať, že v niektoré dni je vstup lacnejší. Vstupy môžu byť lacnejšie aj pred koncom otváracích hodín. Podobne je to aj s atrakciami, ktoré sú zadarmo. Toto platí napríklad pre vyhlásené a turistami obľúbené pláže, ktoré sú najviac preplnené. Vyberte si teda miesto menej známe, no rovnako krásne.

 

Zbierajte informácie o destinácii

Pred svojou cestou si určite zistite čo najviac informácií o sviatkoch alebo podujatiach vo vybranej destinácii. Môžete sa tak vyhnúť tomu, že pamiatky budú zatvorené, alebo naopak, mesto bude preplnené návštevníkmi festivalu. Napríklad svetoznáme mesto Paríž navštívi najviac ľudí počas júna alebo septembra, pretože sa tu konajú módne prehliadky.

 

Kam cestovať počas hlavnej sezóny?

V období hlavnej sezóny sa určite oplatí kvôli dobrému počasiu navštíviť severské krajiny. Naopak, aj niektoré z južných destinácií je lákavé vidieť počas hlavnej sezóny. Príkladom toho sú prekrásne fontány v Barcelone.

 

Nízka sezóna

Obdobie nízkej sezóny je približne od apríla do polovice júna a od polovice septembra do novembra. V tomto čase je možné využívať výhody hlavnej sezóny aj obdobia mimo sezóny. Samozrejme je potrebné brať do úvahy, že typ sezóny závisí od destinácie. Veľké mestá nie sú v júli a v auguste navštevované do takej miery ako destinácie pri Stredozemnom mori, kde je vtedy hlavná sezóna.

 

Je lepšie cestovať na jar alebo na jeseň?

Ak ste už rozhodnutí cestovať počas nízkej sezóny, je ešte potrebné zvážiť, či je vhodnejšie vycestovať na jar alebo na jeseň. Rozhodnutie závisí od účelu cestovania aj od destinácie. V prípade, že sa chystáte navštíviť Francúzsko, Chorvátsko alebo Španielsko, je lepšie zvoliť jarné termíny. Ak však méte v pláne turistiku, odporúčame cestovať na jeseň.

 

Obdobie mimo sezóny

Ide o obdobie najmenej preferované turistami približne od novembra do polovice apríla.

 

Nižšie ceny

Výdavky za cestovanie mimo sezóny sú výrazne nižšie, keďže v tomto období sú dostupné lacnejšie letenky, hotely, atrakcie aj pamiatky. V zime sa veľa ľudí nechá odradiť nepríjemným počasím, ak si ale zvolíte destináciu, kde je zima znesiteľná, môžete ušetriť a svoju cestu si užiť.

 

Mesto a pamiatky len pre vás

V období mimo hlavnej sezóny na svojej ceste nestretnete húfy študentov ani rodiny s deťmi. Môžete si teda naplno vychutnať atmosféru poloprázdnych ulíc, kľud v múzeách a vyhnete sa dlhým radom pred pamiatkami.

 

Pozor na počasie

Ak cestujete mimo sezóny, pribaľte si radšej vhodné oblečenie a obuv. Ohľad by ste mali brať aj na to, že v zimných mesiacoch sa stmieva skôr. Lepšie si teda naplánujte svoj denný program a prehliadku vonkajších pamiatok.

 

Otváracie hodiny

Určite si vopred, ktoré pamiatky a múzeá by ste radi navštívili a zistite si otváracie hodiny aj mimo sezóny.  


Podobné články

[Váš dovolenkový kalendár]
21.10.2016
Váš dovolenkový kalendár
3648 prečítaní
[Madeira, ostrov farieb a kvetinových záhrad]
28.09.2016
Madeira, ostrov farieb a kvetinových záhrad ...
7101 prečítaní
[Kuriozity z letiskových kontrol]
04.11.2015
Kuriozity z letiskových kontrol
5827 prečítaní
[10 tipov ako si uľahčiť cestovanie]
19.10.2015
10 tipov ako si uľahčiť cestovanie
4650 prečítaní
[Prečo lietadlo nie je autobus]
31.03.2015
Prečo lietadlo nie je autobus
5461 prečítaní

© 1998-2016. Všetky práva vyhradené.          Všeobecné obchodné podmienky  |  Ochrana údajov  |  Kontakt

IATA accredited agent