Call centrum
02 4445 7777
PO-PIA: 9:00-17:00, SO-NE: zatvorené

Letisko Bratislava. „Stoka nízkonákladoviek“ alebo uznávané medzinárodné letisko sveta?

16.07.2010
« späť
letisko-bratislava-od-mirky-p.jpg

QUO VADIS Letisko Bratislava? Na túto otázku asi dnes málokto pozná odpoveď. Letisko, ktoré sa nachádza v srdci Európy, ktoré je najväčšie na Slovenku, ktoré ale zaostáva v počte prepravených cestujúcich za ostatnými okolitými letiskami Viedeň, Budapešť a Praha priepastným rozdielom. Ako je to možné?

Pomerne častou a nezodpovedanou otázkou v radoch laikov je, prečo veľkí prepravcovia nemajú záujem lietať do hlavného mesta Slovenska? Z veľkých prepravcov dnes lieta do Bratislavy iba poľský LOT a České aerolínie. Z nízkonákladových spoločností je to DanubeWings a veľkú zásluhu má írsky Ryanair, ktorý je najväčším platiteľom letisku.

 

Odborníci majú ale jasno. Letiská Viedeň Budapešť sú pre zahraničné letecké spoločnosti atraktívnejšie, sú to hlavné letiská susedných metropol a z minulosti sa počtom prepravených cestujúcich nedajú ani len porovnávať s Bratislavou. Je to ale naozaj tak? Čím je Bratislava horšia? Je vôbec, ak sa to tak dá povedať, horšia? Ak áno, tak v čom?

 

Ak si zhrnieme fakty a porovnáme trebárs technickú vybavenosť letiska, ktorá po roku 1989 rozsiahlou rekonštrukciou, geografickú polohu, pri ktorej možno konštatovať, že práve Bratislava má tú najlepšiu polohu, tak je to veľmi komplikované.

 

Letisko v roku 2008 prepravilo 2 200 000 klientov a na rok 2009 malo podobnú, ak nie vyššiu prognózu. Nárast ale zastavila jediná letecká spoločnosť, a to SKY Europe a jej krach. Tá mala najväčšie zastúpenie a lietala do celej Európy. V minulosti z Bratislavy lietala i Lufthansa do Mníchova a Aeroflot do Moskvy. Prestali. Dôvod? Nechcú si konkurovať s letiskom Viedeň, kde majú tie isté lety. Možno iba konštatovať, že zasa na to doplatilo bratislavské letisko. Výborná poloha v tomto prípade je i veľkou nevýhodou. Veľmi veľké nádeje vkladala do letov i maďarsko-poľského prepravcu WizzAir, ktorý začal lietať do Ríma. Ale i ten prestal lietať.

 

 

Po týchto riadkoch mi napadlo, že to musí byť asi prekliatie. Čo dodať na záver? Nech sa letisku podarí rýchlo prelomiť smolu a nech začne z Bratislavy lietať viac prepravcov, aby sme v budúcnosti nemuseli vravieť, že "sme mali“ letisko.© 1998-2016. Všetky práva vyhradené.          Všeobecné obchodné podmienky  |  Ochrana údajov  |  Kontakt

IATA accredited agent